Dijital kapitalizmin onlıne tüketici davranışlarına etkisi: İngiltere ve Türkiye karşılaştırması
The effect of digital capitalism on online consumer behavior: A comparison of England and Türkiye
  1. Tez No: 929654
  2. Yazar: ÖZGE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, dijital kapitalizm çerçevesinde teknolojik ilerlemelerin ve dijital araçların tüketici davranışları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tarihsel kapitalizmin gelişim süreci ele alınarak, özellikle mobil uygulamalar ve online platformların tüketimi nasıl hızlandırdığı araştırılmıştır. Türkiye'de 13 katılımcıyla ve İngiltere'de 12 katılımcıyla yapılan tam yapılandırılmış görüşmelere dayanan bu araştırma, hedonik alışveriş, kampanyalar, materyalizm ve satın alma sonrası pişmanlık temaları çerçevesinde şekillenmiştir. Araştırma, dijital teknolojilerin kapitalist yapılar üzerindeki derinleştirici etkilerini ve bu teknolojilerin tüketim alışkanlıklarını nasıl dönüştürdüğünü vurgulamaktadır. Teknolojik araçların ve dijital platformların tüketici davranışları üzerindeki etkisi, kampanyaların satın alma davranışını nasıl tetiklediği ve kapitalizmin bireylerin satın alma alışkanlıklarını nasıl değiştirdiği ele alınmıştır. Fenomenolojik desenin kullanıldığı bu araştırmada, Türkiye ve İngiltere'deki tüketicilerin e-ticaret ve mobil uygulamalara ilişkin deneyim ve algıları incelenmiştir. Veriler, katılımcı ifadelerinden elde edilen temaların betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. v Araştırma bulguları, dijital kapitalizmin Türkiye ve İngiltere'deki tüketici davranışlarına farklı şekillerde etki ettiğini göstermektedir. Türkiye'de hedonik ve materyalist motivasyonlar öne çıkarken, İngiltere'de daha rasyonel ve stratejik alışveriş davranışları gözlemlenmiştir. Teknoloji, Türkiye'de tüketim alışkanlıklarını daha güçlü bir şekilde etkilerken, İngiltere'deki etkisi daha sınırlı kalmıştır. Kampanyalar, her iki ülkede de tüketici davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmakla birlikte, Türkiye'de anlık satın alma kararlarını teşvik ederken, İngiltere'de planlı ve stratejik alışverişi desteklemektedir. Dijital kapitalizm, kültürel ve ekonomik farklılıklara bağlı olarak tüketici davranışlarını farklı yönlerde şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of technological advancements and digital tools on consumer behavior within the framework of modern capitalism. By addressing the historical development of capitalism, the research explores how mobile applications and online platforms accelerate consumption. This research, based on fully structured interviews with 13 participants in Turkey and 12 participants in the UK, is framed around the themes of hedonic shopping, campaigns, materialism, and post-purchase regret. The research emphasizes the deepening influence of digital technologies on capitalist structures and highlights how these technologies transform consumption habits. It examines the effects of technological tools and digital platforms on consumer behavior, how campaigns trigger purchasing decisions, and how capitalism reshapes individuals' buying habits. Using a phenomenological design, the study investigates the experiences and perceptions of consumers in Turkey and the United Kingdom regarding e-commerce and mobile applications. Data were analyzed using descriptive analysis to identify themes derived from participants' expressions. vii The findings reveal that digital capitalism impacts consumer behavior differently in Turkey and the United Kingdom. While hedonic and materialistic motivations are more prominent in Turkey, rational and strategic shopping behaviors are more common in the United Kingdom. Technology has a stronger influence on consumption habits in Turkey, whereas its impact in the UK is more limited. Campaigns significantly affect consumer behavior in both countries; however, they promote impulsive purchases in Turkey and planned, strategic shopping in the UK. Digital capitalism shapes consumer behavior differently depending on cultural and economic differences.