Çam çırasından elde edilen püse (çam özü) katkısının modifiye bitümün reolojik özelliklerine etkisi
Effect of pine extract additive on rheological properties of modified bitumen
  1. Tez No: 929659
  2. Yazar: MEHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalar başlangıçta yüksek performans ve konfor sağlarken, trafik, bakım eksiklikleri, iklim ve diğer çevresel koşullar gibi faktörler bunların kalıcı deformasyonuna, çatlamasına ve soyulmasına neden olmaktadır. BSK'lar farklı organik, kimyasal ve geri dönüşüm katkı maddeleriyle modifiye edilerek deformasyonların önüne geçilmektedir. Bitüm ile çeşitli modifikasyonları mevcut olan Elvaloy katkı maddesinin temin ve işleme zorluğu, yüksek maliyet olması sebebiyle çeşitli organik alternatif katkı maddeleri de BSK'lar ile modifiye edilmektedir. Kuruyan çam ağaçlarının içerisindeki özün ortaya çıkarılması ile çam çırası püsesi elde edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, çam çırası püsesinin sıcak bitüm karışımları ile modifikasyonu araştırılmış olup B 50/70 penetrasyon sınıfına sahip bitüm ile %50 püse-%50 Elvaloy+PFA, %66,6 Püse-%33,3 Elvaloy+PFA, %83,3 Püse-%16,6 Elvaloy+PFA ve %100 Püse oranlarında gerçekleştirilen deneylerin sonuçları modifiye bitümün kısa süreli yaşlanma, uzun süreli yaşlanma ve reolojik özelliklerinin birbirlerine olan performans üstünlükleri kıyaslanmıştır. Belirli oranlarda karıştırılan modifiyeli bitümler, elastik geri dönme testlerinin sınırları altında kalmalarına rağmen farklı PMB sınıflarına uygunluk sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Although Bituminous Hot Mix (BHM) pavements initially provide high performance and comfort, factors such as traffic, lack of maintenance, climate, and other environmental conditions lead to permanent deformation, cracking, and peeling. BHMs have been modified with different organic, chemical, and recyclable additives to prevent deformation. Various alternative organic additives are also being used to modify BHMs because of the difficulty in obtaining and processing the Elvaloy additive, which is available in various modifications with bitumen, and its high cost. The pine extract was obtained by extracting sap from dried pine trees. Within the scope of this thesis, the modification of pine extract with hot bitumen mixtures was investigated. 50% Pine Extract - 50% Elvaloy+PFA, 66.6% Pine Extract - 33.3% Elvaloy+PFA, 83.3% Pine Extract -16.6% Elvaloy+PFA, and 100% Pine Extract with bitumen which has penetration class B 50/70 specified ratios were used to compare the performance superiority of the modified bitumen in short-term ageing, long-term ageing, and rheological properties. The modified bitumen mixed at certain ratios was suitable for different PMB classes, although they were below the limits of the elastic rebound tests.