İstifa etmiş okul yöneticilerinin örgütsel stres düzeyi
Organisational stress levels of resigned school administrators
- Tez No: 929666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM AŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapmış ve çeşitli nedenlerle istifa etmiş okul yöneticilerinin yaşadıkları örgütsel stresin düzeyini ölçmek ve çeşitli bireysel ve mesleki özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Bu amaçla tarama modeli kullanılarak Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında müdür veya müdür yardımcısı olarak görev yapmış ve istifa etmiş yöneticilerden oluşan bir örneklem grubuna Theorell vd. (1988) tarafından geliştirilen Örgütsel Stres Ölçeği uygulanmıştır. Ölçekten elde edilen verilerden hareketle hem genel örgütsel stres ölçeği değeri hem de iş yükü yoğunluğu, beceri kullanımı, karar verme zorluğu ve sosyal destek yetersizliği alt boyutları için ölçek değerleri hesaplanmıştır. Sonrasında bu değerlerin cinsiyet, yöneticilik türü, okul sektörü, istifa sonrası iş durumu değişkenlerine göre farklılaşmaları incelemek için bağımsız t testi; yaş, yöneticilik süresi ve okul türü değişkenlerine göre farklılaşmaları incelemek için ise tek yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, örgütsel stresin birçok boyutunun belirli bireysel ve mesleki faktörlerden etkilenmediğini, ancak okul türü ve okul sektörü gibi faktörlere bağlı olarak anlamlı düzeyde farklılaştığını ortaya koymaktadır. Özellikle sosyal destek yetersizliği ve karar verme zorluğu gibi stres kaynaklarının sırasıyla okul türü ve okul sektörü bazında farklılaşması, eğitim kurumlarının liderlik politikalarının bu farklılıkları dikkate alarak yeniden yapılandırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the level of organisational stress experienced by school administrators who worked in educational institutions affiliated to the Ministry of National Education and who resigned for various reasons, and to determine whether it differs according to various individual and professional characteristics. For this purpose, the Organisational Stress Scale developed by Theorell et al. (1988) was applied to a sample group consisting of administrators who worked as principals or vice-principals in educational institutions affiliated to the Ministry of National Education and who resigned using the screening model. Based on the data obtained from the scale, both the general organisational stress scale score and the scale scores for the sub-dimensions of workload intensity, skill use, decision making difficulty and lack of social support were calculated. Independent t-tests were then used to examine the differences in these scores according to the variables of gender, type of management, school sector and post-retirement job status; and one-way ANOVA analysis was used to examine the differences according to the variables of age, duration of management and type of school. The results obtained show that many dimensions of organisational stress are not influenced by certain individual and professional factors, but they differ significantly according to factors such as school type and school sector. The fact that the sources of stress, in particular lack of social support and difficulty in making decisions, differ according to the type of school and the sector shows that the management policies of educational institutions should be restructured considering these differences.