Otomotiv sektörü
  1. Tez No: 92970
  2. Yazar: UMUT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
203 ÖZET Tezimizin esas amacı; dünya otomotiv sanayiinin global çatısının görülebilir bir geleceğe dönük ana stilistik unsurları hakkında yeterli bir dokümantasyon sağlamaktır. Dünya çapında montaj ve parça sektörlerindeki konsolidasyona paralel olarak sektörün gittikçe derinleşen oligopol bir yapıya doğru kayması mamul tasarımının mevzuat ve tasarım standartları, trafik ve yol yapım konvansiyonları, iklim şartları, demografik özellikler, eski aracı yenileme devreleri v.b. bakımından oldukça farklılık gösteren yerel ihtiyaçlara göre ayarlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu durum sektörü kitlesel üretimin ötesine ve çeşitliliğin hakim olduğu bir dünya piyasasına götürmektedir, işte, sektörün üst yönetimini çoğunlukla Toyotaism ruhundan kaynaklanan çeşitli imkanları araştırıp bulmaya iten başlıca neden budur. Hatta, Toyotaism bile nihai ürünün satışını içerecek şekilde genişletilmiş bulunmaktadır. Bu yeni eğilim başlıca birbirine zıt iki faktöre bağlı bulunmaktadır; çeşitlilik ve ortak özellikleri paylaşma. Böyle bir global ortamda başarının sırrı ölçek tasarruflarından fazla fedakarlık etmeden çeşitliliğe bağlı imkanlardan optimum şekilde yararlanmakta aranmalıdır ve böylece imalat ve ürün tasarımında sektörün niçin geleneksel merkeziyetçilik ilkesinden uzaklaştığı açıklanmış olmaktadır. Eskiden oOlduğu gibi ihtiyaç duyulduğunda teknik yenilik projesinin "raftan alınıp hayata geçirilmesi'' alışkanlığının artık yeterince karlı olmadığı görülmektedir. Sektör açısından aynı derecede can alıcı bir nokta, yenilikçi üretici faaliyetlere global piyasadaki bazı temel sinerjilere göre yeni bir yön verme gereğidir. Kuşkusuz 1980'lerin ikinci yarısıyla 1990'larda pek çok firma yeni mamul geliştirme süreçlerini kısmen örtüşen tasarım kademelerine geçerek, farklı tasarımcı ekipler arasında çapraz işlevsel bağlar kurarak, mamul odaklı örgütlenmee giderek modernize etmişlerdir. Geriye çeşitlilik arz eden piyasalara daha iyi hizmette bulunmak için müşteriye olan bağlılığın arttırılması, yeni tasarım kavram ve teknolojiler yardımıyla getirilecek yenilikler sayesinde mamul farklılaştırmasını geliştirmek ve zaman maliyet204 kalite ve verimlilik cinsinden daha üstün bir performansın yollarını araştırmak kalmaktadır. Müşteriyi mamul tasarım ve geliştirme sürecine katmak demek, müşterinin arzu ve isteklerini daha iyi tanımak neye değer verdiklerini ve fiyat-performans arası ödünlerde nasıl karar verdiklerini öğrenmek ve ayrıca, sunulan ürünün iktisadi değerini arttıracak şekilde mamulle ilgili parçaların nasıl kombine edilmesi gerektiğini müşteriyle birlikte bulmak demektir. İnternet web sayfaları bu konuda yarar sağlayan bir etmen olduğunu ispatlayacaktır. Ancak kesin olan bir şey varsa, o da geleneksel perakende satış ağının köklü bir değişime uğrayacağıdır.
Özet (Çeviri)
205 SUMMARY Our aim in this thesis is to document the main stylistic elements of the global framework of the world automotive industry and their strong expectation to survive in the foreseable future. The shift to inceasingly deepening oligopolistic organisation of the sector, in parallel to the process of worldwide consolidation covering both the OEMs and their suppliers, necessitates to design global cars tailored to diverse local markets, differing in respect of legislation and design norms, road conventions, climatic requirements, driving conditions, product replacement cycles, demographics and so on. And this leads the sector to the post-mass-production economy and the diversity of the global marketplace. This is why the sector's top management explores several possibilities arising mostly, but not wholly, from the spirit of Toyotaism, which is itself extended to the sphere of selling practices. The challenge this new drive creates is mainly based on two opposing factors; commonality and diversity. The clue of the success in this global environment lies in the wisdom of optimising diversity without sacrificing significantly from the benefits of economies of scale. And this explains why the sector has to part with the traditional approach of highly centralized production and product development. It seems that no longer it would be as much profitable now as it used to be to let the innovations“to be pulled off the shelf when needed. Of equally vital importance to the modern automotive industry is to reshape the innovative-productive activities so as to achieve certain basic synergies throughout the global market. Indeed several firms during the late 1980s and the 1990s modernised their new product development processes, implementing overlapping design stages, cross-functional teams, product-focused organisations etc. There now remains a need to increase customer orientation so as better to serve more diverse markets, to differentiate products by means of innovation through new designs, concepts and technologies, and to search further to improve overall performance in terms of time, cost, quality and productivity.206 Integrating the customer into the process of design and development requires a perspective on a good understanding of customer wants and needs, what they value and how they would make judgements about things like price/performance compromises, and secondly a system of co-creation to explore how goods and services can be combined to increase the value of product offerings. Perhaps the internet web sites would prove to be a valuable factor in that direction. But it is almost certain that the traditional retail marketing net would have to change its structure radically. I.! v ^^* ;«:.-*?.”Biat