KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR ŞEHİR HASTANESİ AİLE HEKİMLİĞİ POLİKLİNİKLERİNE BAŞVURAN HASTALARDA MADDE BAĞIMLILIĞI FARKINDALIK, BİLGİ DÜZEYİNİN VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ
DETERMINATION OF SUBSTANCE ADDICTION AWARENESS, KNOWLEDGE LEVEL AND RELATED FACTORS IN PATIENTS WHO ADMITTED TO KARTAL DR. LUTFI KIRDAR CITY HOSPITAL FAMILY MEDICINE POLYCLINIC
- Tez No: 929713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası hastalarda madde bağımlılığı farkındalık, bilgi düzeyinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya 01.09.2022 ile 01.01.2023 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklere başvuran, 18-65 yaş arası bireyler dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara yaş, cinsiyet, medeni durum gibi sosyodemografik özellikler ile birlikte, kronik hastalık durumu, sigara, alkol ve madde kullanımı, herhangi bir yakınının madde kullanma durumunu sorgulayan ve tıbbi bilgilerini içeren 16 soruluk anket formu, 27 sorudan oluşan madde bağımlılığı farkındalık ölçeği ve 30 sorudan oluşan madde bağımlılığı bilgi testi yüz yüze uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda, katılımcıların %30.3'ü sigara kullanıcısı bulunmuştur. Katılımcıların %7.3'ü alkol kullanıcısı olarak bulunmuştur. Katılımcıların %1.0'ı uyuşturucu kullanıcısı olarak bulunmuştur. Katılımcıların %5.1'i daha önce en az bir defa uyuşturucu kullanmıştı. Cinsiyet ve yaş arasında uyuşturucu kullanımı açısından anlamlı farklılık vardır. Uyuşturucu kullananların %80.0'ı erkek, %20'si kadındı. %40.0'ı 18-25 yaş aralığındaydı. Uyuşturucu madde kullananların tamamının (%100) esrar kullandığı saptanmıştır. Madde kullanıcılarının tamamı, sigara kullanmaktaydı. Sonuç: Çalışmamızda, madde bağımlılığı farkındalık ve bilgi düzeyi yüksek saptanmıştır. Katılımcıların genel özellikleri ile madde bağımlılığı farkındalık ölçeğinden aldıkları toplam puanlar arasında anlamlı farklılık gösterilememiştir. Sigara, alkol, madde kullanıcılarının kullanmayanlara göre ölçek toplam puanının anlamlı olarak daha düşük olduğu görülmüştür. Katılımcıların sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanım durumları ile bilgi testinden aldıkları toplam puan ortalaması incelendiğinde sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı durumları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Madde bağımlılığı, tüm dünyada giderek artış gösteren toplumsal bir sorun olup, bu soruna yönelik farkındalığın arttırılması büyük önem taşımaktadır. Farkındalık ve bilgi düzeyinin arttırılması için de okullarda, medyada bilgilendirici programlara yer verilmelidir. Ayrıca, aile hekimliği polikliniklerine başvuran her hastada sigara, alkol, madde kullanım durumu sorgulanmalıdır. Ülkemizde madde bağımlılığına yönelik yapılan araştırmalar incelendiğinde, bu konuda sınırlı çalışmaların mevcut olduğu görülmektedir. Daha fazla sayıda çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the substance addiction awareness and knowledge level and related factors in patients aged 18-65 years who applied to, Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Family Medicine outpatient clinics. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between 01.09.2022 and 01.01.2023 by individuals between the ages of 18-65 who applied to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Family Medicine outpatient clinics were included. All participants were given a 16-question questionnaire, which included sociodemographic characteristics such as age, gender, marital status, chronic disease status, smoking, alcohol and substance use, any relative's substance use and medical information, substance abuse awareness scale consisting of 27 questions and substance addiction knowledge test consisting of 30 questions were applied face to face. Results: As a result of the study, 30.3% of the participants were found to be smokers. 7.3% of the participants were found to be alcohol users. 1.0% of the participants were found to be drug users. 5.1% of the participants had used drugs at least once before. There is a significant difference between gender and age in terms of drug use. 80.0% of drug users were male and 20% were female. 40.0% were between the ages of 18-25. It was determined that all (100%) drug users use cannabis. All of the substance users were smokers. Conclusion: In our study, awareness and knowledge of substance addiction were found to be high. There was no significant difference between the general characteristics of the participants and the total scores they got from the substance addiction awareness scale. It was observed that the total score of the scale was significantly lower than the non-users of cigarette, alcohol and substance users. When the participants' cigarette, alcohol and drug use status and the total average score they got from the knowledge test were examined, no significant difference was found between their smoking, alcohol and drug use status. Substance abuse is a social problem that is increasing all over the world, and it is of great importance to raise awareness about this problem. Informative programs should be included in schools and media in order to increase awareness and knowledge level. In addition, smoking, alcohol and substance use status should be questioned in every patient who applies to family medicine outpatient clinics. When the studies on substance addiction in our country are examined, it is seen that there are limited studies on this subject. More studies are needed.