Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin organ bağışına yönelik tutumları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of individuals WHO APPLY to the family medicine polyclinic attempts to organ donation and affecting factors
  1. Tez No: 795641
  2. Yazar: EZGİ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Vücutta görevini yerine getiremeyen organın yerine canlı kişiden, beyin ölümü gerçekleşmiş ya da ölmüş kişiden alınan sağlıklı ve aynı görevi yerine getirecek organın nakledilmesine organ nakli denir. Organ nakli için bekleyen hastaların her sene artması ve kalıcı tedavi için organ bağışından başka çözüm olmaması organ bağışını daha önemli hale getirmiştir. Günümüzde organlarını bağışlayan kişi sayısı senelere göre artış gösterse de yeterli seviyede değildir. Bağış sayısını arttırabilmek için öncelikle toplumun bağış yapmak isteyip istememe nedenlerini ve organ bağışına karşı tutumlarını sorgulamamız gerekmektedir. Bu çalışmada Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'ndeki Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran bireylerin organ bağışı hakkındaki tutumlarının ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışmaya 01.03.2021-31.08.2021 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir şikayet ile başvuran 18 yaş üstü ve gönüllü bireyler dahil edilmiştir. Tüm hastalara araştırmacı tarafından hazırlanan yaş, medeni durum, meslek, eğitim düzeyi gibi sosyodemografik verileri, kendisi ve ailesindeki organ nakli durumunu ve organ bağışı hakkında pozitif ve negatif tutumu ölçmek amacıyla ODAS ölçeğini içeren anket formu araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 360 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 41,2±13,3 yıldı. Katılımcıların %34,7 (n=125)'si organ bağışçısı olmak istemekteydi. Organ bağışçısı olma konusundan kararsız olanların oranı ise %35,0 (n=126)'dı.
Özet (Çeviri)
Aim: Transplantation of the organ whose function cannot be fulfilled is alive, the plan is fulfilled, or the continuation of the plan without dying, and the transplantation of the organ to be fulfilled is called organ transplantation. To make alternative organ transplantation more comprehensive than organ donation for annual and legacy use for use for organ transplantation. Although the number of people donating their organs today is relative, it is not sufficient. In order to increase the number of donations, we first need to question the reasons why the society does not want to donate and their attitudes towards organ donation. In this study, it was aimed to determine the attitudes of individuals who applied to the Family Medicine outpatient clinics in Kartal Lutfi Kirdar City Hospital about organ donation and the affecting factors. Materials and Methods: This cross-sectional study included over the age of 18 and volunteer individuals who applied to Kartal Dr. Lutfi Kirdar City Hospital, Family Medicine Polyclinics for any reason between 2021, March 01 and 2021, August 31. A questionnaire containing the ODAS was applied to all patients in order to measure sociodemographic data such as age, marital status, occupation, education level, organ transplant status in himself and his family, and positive and negative attitudes about organ donation, prepared by the researcher. Results: A total of 360 people were included in the study. The mean age of the participants was 41,2±13,3 years. 34,7%(n=125) of the participants wanted to be an organ donor. The rate of those who were undecided about being an organ donor was 35,0%(n=126).