Gaziantep'teki hemşirelerin hasta güvenlik kültürü algısının hasta bakım kalitesine etkisi
The effect of nurses' perception of patient safety culture on patient care quality in Gaziantep
- Tez No: 929757
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde değişimi yakalamak ve yapılabilirse bu değişimde lider olmak çok önemli hale gelmiştir. Sağlık kuruluşları bir taraftan hastalıkların teşhis ve tedavi protokollerini, gelişen teknoloji ile entegre bir şekilde uygulamaya çalışırken diğer taraftan organizasyon yapısını, insan gücünü ve diğer pek çok etmeni de değişime adapte olacak şekilde geliştirme çabası içindedir. Sağlık kuruluşlarının bu geliştirme ve adaptasyon çabaları arasında hasta güvenliği kültürü ve hasta bakım kalitesi büyük önem taşımaktadır. Sağlık alanında yapılan veya herhangi bir sebepten ötürü ihtiyaç halinde yapılamayan her bir işlem, insan yaşamını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden sağlık sektördeki her bir unsur veya bileşen eşit düzeyde önemlidir. Literatürde hasta güvenliği kültürünün ve hasta bakım kalitesine doğrudan etki ettiğine dair kanıtlar mevcuttur. Bu noktadan hareketle hem hasta güvenliği kültürünün hem de hasta bakım kalitesinin araştırılması ve geliştirme yollarının belirlenmesi çok önemlidir. Bu araştırmada hasta güvenliği kültürü algısının değişkenleri olan; takım iklimi, güvenlik iklimi, iş tatmini, stres algısı, yönetim algıları ve çalışma koşullarının hasta bakım kalitesi değişkenleri; bireylerarası kalite, teknik kalite, yönetsel kalite ve çevresel kaliteye etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya Gaziantep ilinde bulunan kamu ve özel hastanelerde görev yapan 339 hemşire katılım sağlamıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için yapısal eşitlik modeli kurularak AMOS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algısının hasta bakım kalitesine etkisinin olduğu görülmüştür. Bu çerçevede hasta güvenliği kültürü alt boyutlarından takım iklimi, güvenlik iklimi, iş tatmini, Yönetim algısı ve çalışma koşullarının pozitif, stres algısının ise negatif etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it has become very important to catch the change and to be a leader in this change if it can be done. While trying to implement the diagnosis and treatment protocols of diseases in an integrated manner with the developing technology, health institutions are also trying to develop their organizational structure, manpower and many other factors in a way that will adapt to change. Among these development and adaptation efforts of health institutions, patient safety culture and patient care quality are of great importance. Every process that is done in the field of health or cannot be done in case of need for any reason directly affects human life. Therefore, every element or component in the health sector is equally important. There is evidence in the literature that the culture of patient care directly affects it. From this point of view, it is very important to research and develop ways of both patient safety culture and patient care quality. In this study, the variables pf patient safety culture perception; patient care quality variables of team climate, safety climate, job satisfaction, stress perception management perceptions and working conditions; to determine the effects on individual quality, technical quality, managerial quality and environmental quality. 339 nurses working in public and private hospitals in Gaziantep province participated in the research. In order to test the research hypotheses, a structural equation model was established and analyzed with the AMOS statistical package program. As a result of the research; It has been observed that nurse'sperception of patient safety culture has an effect on the quality of patient care. In this context, it has been determined that team climate safety climate, job satisfaction, management perception and working conditions, which are sub-dimensions of patient safety culture, have a positive effect, while stress perception has a negative effect.