Yoğun bakım hemşirelerinin basınç ülserleri ile ilgili bilgi tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of information attitudes and practices of intensive care nurses about pressure ulcers
- Tez No: 726477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Basınç ülserleri (BÜ), sağlık bakım hizmetindeki bilimsel ve teknolojik ilerlemelere rağmen dünyada morbidite ve mortalitesi yüksek olan ancak önlenebilen bir sağlık sorunudur. Multidisipliner bir sorumluluk olmasına rağmen diğer sağlık profesyonellerinden farklı olarak basınç ülserinin önlenmesinde hasta ile 24 saat beraber olan hemşirelere büyük sorumluluk düşmektedir. Bu çalışmanın amacı yoğun bakımda çalışan hemşirelerin basınç ülserleri ile ilgili bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmektir. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan çalışmanın evrenini Gaziantep ili sınırları içindeki merkez ilçeler, Şehitkâmil ve Şahinbey'de yer alan bütün hastaneler oluşturdu. Bu ilçelerdeki hastaneler devlet, özel ve eğitim araştırma hastanesi olarak tabakalandırılmış ve basit rastgele yöntemle belirlenen Şehitkamil Devlet Hastanesi, Sanko Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez binası, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası, Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi, Özel Hatem Hastanesi dahil edildi. Araştırmanın evrenini belirtilen bu hastanelerin yetişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 575 hemşire oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmeyerek araştırma kriterlerine uymayanlar, izinli olanlar ve katılmak istemeyenler dışarıda bırakıldı. Formu eksiksiz dolduran 442 hemşire ile araştırmayı tamamlandı. Veriler Haziran-Eylül 2021 tarihleri arasında toplandı. Verilerin toplanmasında Hemşirelerin Tanıtıcı Özellikleri Formu, Basınç Ülseri Önlemeye Yönelik Hemşirelik Uygulamaları Formu, Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi ve Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS sürüm 24,0 paket programı kullanılarak, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Student t, Mann Whitney U, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD çoklu karşılaştırma testleri, Kruskal Wallis, All Pairwise çoklu karşılaştırma testi ve Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 26,67±4,05, %60,9'u (n:269) kadın, %77,8'i (n:344) lisans mezunu, %45'i (n:199) genel yoğun bakım ünitesinde çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pressure ulcers (PU) is a preventable health problem with high morbidity and mortality in the world, despite scientific and technological advances in health care services. Although it is a multidisciplinary responsibility, unlike other health professionals, nurses, who are together with the patient for 24 hours, have a great responsibility in preventing pressure ulcers. The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and practices of nurses working in the intensive care unit about pressure ulcers. The universe of the descriptive and cross-sectional study consisted of all hospitals located in the central districts, Şehitkamil and Şahinbey within the borders of Gaziantep province. The hospitals in these districts are stratified as state, private and training research hospitals and determined by simple random method, Şehitkamil State Hospital, Sanko University Sani Konukoğlu Practice and Research Hospital, Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital central building, Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital Mucahitler Annex Building, Abdulkadir Yuksel State Hospital, Private Hatem Hospital are included. The population of the study consisted of 575 nurses working in the adult intensive care units of these hospitals. Sample selection was not made and those who did not meet the research criteria, those on leave and those who did not want to participate were excluded. The study was completed with 442 nurses who filled out the form completely. Data were collected between June and September 2021. Nurses' Introductory Characteristics Form, Nursing Practices for Pressure Ulcer Prevention Form, Modified Pieper Pressure Ulcer Knowledge Test and Attitude Scale to Prevent Pressure Ulcers were used to collect data. For statistical analysis, using SPSS version 24.0 package program, number, percentage, mean, standard deviation, Student t, Mann Whitney U, One-way analysis of variance (ANOVA) and LSD multiple comparison tests, Kruskal Wallis, All Pairwise multiple comparison test and Spearman correlation coefficient was used. The mean age of the participants in the study was 26.67±4.05, 60.9% (n:269) were female, 77.8% (n:344) were undergraduate graduates, 45% (n:199) were general intensive care unit works.