Changing identity and acquiring a self in a postcolonial context: the namesake by jhumpa lahiri
Kimlik değiştirmek ve sömürge sonrası bağlamda benlik kazanmak: jhumpa lahırı'den the namesake
- Tez No: 929761
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kimlik, insanın toplum içindeki konumunu belirleyen bir olgudur. Zaman içinde kimlik, çeşitli çelişkileri barındırabilir ve bu çelişkiler genellikle toplumun, iktidarın, kültürün, geleneklerin etkisini yansıtır. Birey, bu çelişkiler nedeniyle kimlik karmaşası yaşayabilir, özellikle sömürgecilik sonrası dönemlerde bu karmaşa daha yaygın görülür. Çünkü sömürgeleştirilen ülkelerde halk, sürekli olarak ırk, dil, din, renk gibi birçok ayrımcılığa maruz kalır ve“öteki”olarak kabul edilir. Bu seminerde, Jhumpa Lahiri'nin The Namesake kitabı, kimlik karmaşasının bir örneği olarak incelendi. Postkolonyalist kuramcı Homi K. Bhabha'nın taklit, melezlik ve üçüncü alan kavramlarına atıfta bulunularak, karakterlerin göç sürecinde yaşadıkları kimlik karmaşasına dikkat çekildi.
Özet (Çeviri)
Identity is a complex aspect that signifies an individual's position within society. It can exhibit contradictions over time, often influenced by societal norms, power dynamics, cultural shifts, and traditional values. These contradictions can lead to a sense of identity crisis, particularly prevalent in post-colonial eras. Colonized nations have consistently faced various forms of discrimination based on factors such as race, language, religion, and skin color, resulting in their perpetual categorization as the“other.”The Namesake by Jhumpa Lahiri serves as a compelling illustration of the identity confusion experienced by colonized individuals. Drawing upon the postcolonial theorist Homi K. Bhabha's notions of mimicry, hybridity, and the third space, the novel highlights the characters' struggle to navigate their sense of self amidst the challenges and complexities of migration.