1923'ten günümüze Türkiye sağlık politikalarının gelişimi ve seçilmiş ülke örnekleriyle mukayesesi
The development of Turkey's health policies from 1923 to the present and comparison with selected country examples
  1. Tez No: 929762
  2. Yazar: MELEK GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”(Kanuni Sultan Süleyman) İnsan sosyal bir varlıktır. Canlıların hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan en önemli unsurlardan biri olan sağlık, bireyin fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden, vücut esenliği, sıhhat, afiyet ile tam bir iyilik içinde olma halidir. Bu araştırma içeriğinde, sağlığın kapsadığı konular, yapılan reformların nedenleri, son yıllarda yapılan köklü değişikliklerin ortaya çıkardığı hizmetlerinin durumu, ekonomisi ve yapılanmasıyla ilgili takip edilen politikalar, ortaya konan içerikler ve düzenlemeler araştırılmış, ayrıca başlatılan dönüşüm programına göre yapılan çalışmalar, programın amaçları, bileşenleri, yıllar içinde yapılan düzenlemeler ele alınarak süreç çok boyutlu olarak incelenmeye gayret edilmiştir. Ülkemizde bu alanda uygulanan düzenlemeler, seçilen gelişmiş ülkelerle karşılaştırarak, deneyimlerinden ve yeniliklerinden yararlanmak, ülkemizdeki sisteme entegre edilebilmesi için gerekli bilgileri tespit ederek sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“There is nothing more honourable among the people like the state, and health is better than anything else in the world”(Kanuni Sultan Süleyman) Human is a social entity. Health, which is one of the most important elements necessary for the survival of living things, is the individual's state of being well in conformity with social well being, health from phsical, emotional and social aspects. In this research, the subjects covered by health, the reasons for the reforms made, the status of the services brought about by the radical changes made in recent years, the policies followed regarding the economy and structuring, the contents and regulations put forward were investigated. It has been tried to examine the process in a multidimensional way by considering the regulations made in the process.It is aimed to compare the regulations applied in this field in our country with the selected developed countries, to benefit from their experiences and innovations, and to identify and present the necessary information in order to integrate them into the system in our country.