Heterojen filolu araç rotalama problemi için matematiksel modelleme yaklaşımlarının karşılaştırılması
Comparison of mathematical modeling approaches for heterogeneous fleet vehicle routing problem
- Tez No: 929768
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR MIZRAK ÖZFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araç rotalama problemleri son yıllarda literatürde oldukça sık çalışılan bir alandır. Aynı zamanda gerçek hayat problemleri içinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Araç rotalama problemlerinin çözümlenmesi taşıma maliyetlerini oldukça azaltır aynı zamanda rotaların etkin bir şekilde planlanmasıyla vakit kayıplarının da önüne geçilmiş olur. Rotalar doğru belirlendiği takdirde hem araç sayısı hem de aracın kullandığı yakıt miktarı minimize edilmiş olur. Böylelikle firmalar daha az araçla daha verimli dağıtımlar yapabilir, bu dağıtımlar esnasında kullanılan yakıt gibi operasyonel giderlerden de tasarruf etmiş olurlar. Yapılan tez çalışmasında kapasiteli ve heterojen filolu problemler seçilmiştir. Problemler için üç alternatif matematiksel model hazırlanmıştır. Hazırlanan modeller iki indisli yaklaşım, makine çizelgeleme tabanlı model yaklaşımı ve üç indisli yaklaşımdır. Bu üç farklı model Lingo programına uyarlanmıştır (Lingo 2025 (Lindo Systems)). Tez kapsamında kullanılan modellerden ikisi daha önce literatürde var olan modellerdir diğeri ise tez çalışması kapsamında oluşturulmuştur. Tezin sonuç kısmında programdan elde edilen çıktılar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The vehicle routing problem has been a frequently studied area in the literature in recent years. It also plays a significant role in real-life problems. Solving vehicle routing problems significantly reduces transportation costs, while also preventing time losses through the efficient planning of routes. When the routes are properly determined, both the number of vehicles and the amount of fuel used by the vehicles can be minimized. In this way, companies can perform more efficient deliveries with fewer vehicles and save on operational costs, such as fuel, during these deliveries. In the thesis, capacitated and heterogeneous fleet problems were selected. Three alternative mathematical models were developed for these problems. The models prepared include a two-index approach, a machine scheduling based approach, and a three-index approach. These three different models were adapted to the Lingo program (Lingo 2025 (Lindo Systems)). Of the models used in the thesis, two are existing models from the literature, while one was developed as part of the thesis work. In the conclusion section of the thesis, the outputs obtained from the program were compared.