Lisanslı sporcularda ortoreksiya nervosa eğiliminin diyet kalitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between orthorexia nervosa tendency and diet quality and quality of life in athletes
- Tez No: 929769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YASSIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sporcuların beslenme planlaması, performanslarını artırma ve beden algılarını koruma çabaları nedeniyle oldukça önemlidir ve bu durum sporcuların sağlıklı yeme takıntısı olarak da bilinen Ortoreksiya Nervoza (ON)'ye daha yatkın olmalarına neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, lisanslı sporcularda ON eğiliminin diyet kalitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemektir. Çalışma Haziran 2023-Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul'da yapılmış; veriler demografik ve kişisel özellikler, genel sağlık durumu ve alışkanlıkları, genel beslenme alışkanlıkları, besin desteği kullanma durumu, Ortoreksiya Nervoza Envanteri (ONE), SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve üç günlük besin tüketim kaydı olmak üzere yedi bölümden oluşan bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Diyet kalitesini saptamak için Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) kullanılmıştır. Araştırmaya futbol, voleybol, basketbol, karate, kürek ve atletizm branşlarından 57 erkek ve 16 kadın olmak üzere toplam 73 lisanslı sporcu katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition planning is very important for athletes due to their efforts to increase their performance and protect their body image, and this may cause athletes to be more prone to Orthorexia Nervosa (ON), also known as a healthy eating obsession. The aim of this study is to examine the relationship between ON tendency and diet quality and quality of life in licensed athletes. The study was conducted in Istanbul between June 2023 and March 2024; data were collected using a seven-section questionnaire form including demographic and personal characteristics, general health status and habits, general nutritional habits, nutritional supplement use, Orthorexia Nervosa Inventory (ONI), SF-12 Quality of Life Scale and a three-day food consumption record. Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) was used to determine diet quality. A total of 73 licensed athletes, 57 male and 16 female, from football, volleyball, basketball, karate, rowing and athletics branches participated in the study.