Nano silisyum dioksit kolloidal süspansiyonunun tribolojik performans ajanı olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the usability of nano silisium dioxide colloidal suspension as a tribological performance agent
  1. Tez No: 929787
  2. Yazar: İREM KÜSTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Soğutma ve yağlama sıvıları metal işleme, otomotiv, havacılık gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu sıvılar; malzemeler arasındaki sürtünmeyi azaltarak, ısıyı etkili bir şekilde dağıtarak ve yüzeylerin korunmasını sağlayarak aşınmayı minimum seviyeye düşürmektedir. Soğutma ve yağlama sıvılarına nano partiküllerin ilavesiyle, malzemenin tribolojik performansı önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu çalışmada aşınma deneyi için, nano silisyum dioksitin ayrı ayrı bor yağı ve saf su ile birleştirilmesiyle oluşan kolloidal süspansiyon, soğutma ve yağlama sıvısı olarak kullanılacaktır. Deneyde kullanılacak soğutma ve yağlama sıvısının, 1040 imalat çeliğinin aşınma davranışına etkisi gözlemlenecektir. Soğutma sıvısının tribolojik performansı sıcaklık değişimi, sürtünme katsayısı, hacim kaybı ve yüzey pürüzlülüğü parametreleri ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Cooling and lubricating fluids are used in many sectors such as metalworking, automotive and aerospace. These fluids minimise wear by reducing friction between materials, effectively dissipating heat and protecting surfaces. With the addition of nanoparticles to cooling and lubricating fluids, the tribological performance of the material is significantly affected. In this study, the colloidal suspension formed by combining nano silicon dioxide with boron oil and pure water separately will be used as cooling and lubricating fluid for the wear experiment. The effect of the cooling and lubricating fluid to be used in the experiment on the wear behaviour of 1040 manufacturing steel will be observed. The tribological performance of the coolant will be examined by temperature change, friction coefficient, volume loss and surface roughness parameters.