Ergenlerde umudun ana babaya bağlanma ve romantik ilişkilerde yakınlık ile ilişkisi
The relationship of hope with parental attachment and romantic relationship intimacy in adolescents
- Tez No: 929789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ergenlerde umudu ana-babaya bağlanma, romantik ilişkilerde yakınlık ve demografik değişkenler açısından incelemektir. Bu araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içinde Karaman ili merkez ilçesinde öğrenim gören lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya 399 kız ve 243 erkek olmak üzere toplamda 642 öğrenci katılmıştır. Araştırma verilerini toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Sürekli Umut Ölçeği, Ebeveyne ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Gözden Geçirilmiş Formunun Ebeveyne Bağlanma alt ölçeği ile Romantik İlişkilerde Yakınlık Ölçeği: Ergen Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde umudun demografik özelliklere göre farklılaşma durumu bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Umut, ana-babaya bağlanma ve romantik ilişkilerde yakınlık arasındaki ilişki Pearson korelasyon analiziyle değerlendirilmiştir. Ana-babaya bağlanma, romantik ilişkilerde yakınlık ve cinsiyetin umudu yordayıp yordamadığını belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular umudun cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterirken sınıf ve ana-baba eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Umut ile ana-babaya bağlanma arasında orta düzeyde güçlü pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki bulunmuş ve umut ile romantik ilişkilerde yakınlık arasında zayıf, pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ana-babaya bağlanma, romantik ilişkilerde yakınlık ve cinsiyetin umudu anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ana-babaya bağlanma, romantik ilişkilerde yakınlık ve cinsiyet birlikte umut toplam varyansının %18'ini açıkladığı saptanmıştır. Son olarak konu ile ilgili alan yazın temel alınarak tartışılmış olup araştırmacı ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine hope in adolescents in terms of attachment to parents, intimacy in romantic relationships and demographic variables. The study group of this study consists of high school students studying in the central district of Karaman province in the 2022-2023 academic year. A total of 642 students, 399 girls and 243 boys, participated in the research. Personal Information Form, Dispositional Hope Scale, Turkish Inventory of Parent and Peer Attachment Revised and Intımacy Scale In Romantıc Relatıonshıps For Adolescents were used to collect the research data. In the analysis of the data, the differentiation of hope according to demographic characteristics was examined with t-test for independent samples and one-way analysis of variance. The relationship between hope, attachment to parents, and intimacy in romantic relationships was evaluated with Pearson correlation analysis. Multiple linear regression analysis was performed to determine whether attachment to parents, intimacy in romantic relationships, and gender predicted hope. The findings revealed that hope showed a significant difference according to gender, but not according to class and parental education status. It was found that there was no difference according to grade and parental education level. A moderately strong positive and significant relationship was found between hope and attachment to parents, and a weak positive and significant relationship was found between hope and intimacy in romantic relationships. It was determined that attachment to parents, intimacy in romantic relationships and gender significantly predicted hope. According to the analysis results, it was determined that attachment to parents, intimacy in romantic relationships and gender together explained 18% of the total variance of hope. Finally, the subject was discussed based on the relevant literature and suggestions were presented for researchers and practitioners.