Ergenlerde psikolojik sağlamlığın şükran ve umut açısından incelenmesi
Examining the psychological resilience of adolescents in terms of gratitude and hope
- Tez No: 869874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ergenlerde psikolojik sağlamlık ile şükran, umut ve demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2022- 2023 eğitim öğretim döneminde Karaman ili merkez ilçesinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 462 kız ve 273 erkek öğrenci olmak üzere toplam 735 öğrenci katılmıştır. Araştırma verilerini toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Şükran Ölçeği ve Sürekli Umut Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde psikolojik sağlamlığın demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Psikolojik sağlamlık, şükran ve umut arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Şükran ve umudun psikolojik sağlamlığı yordayıp yordamadığı çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular psikolojik sağlamlığın cinsiyet, yaş ve anne-baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Psikolojik sağlamlık, şükran ve umut arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuş; şükran ve umudun psikolojik sağlamlığı anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre şükran ve umut birlikte psikolojik sağlamlık toplam varyansının %54'ünü açıklamaktadır. Araştırmada son olarak konu ile ilgili alanyazın temele alınarak tartışıldıktan sonra araştırmacı ve uygulayıcılara birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the correlation between the psychological resilience of adolescents and gratitude, hope and demographic parameters.The study group of the research consists of high school students who studied in the center county of Karaman Province during 2022-2023 academic year.735 students in total including 462 girls and 273 boys participated in the research. Personal Information Form, Child and Youth Psychological Resilience Scale, Gratitude Scale and The Continuous Hope Scale were used to collect research data.In analyzing the data, it was examined whether psychological resilience varies according to demographic characteristics or not by using the unpaired t-test and one-way analysis of variance.The correlation between psychological resilience,gratitude and hope was examined using Pearson correlation analysis.Also, whether hope and gratitude predict the psychological resilience or not was inspected using multiple linear regression analysis.Research findings revealed that psychological resilience does not substantially vary according to gender,age and educational background of parents.It was found that there is a positive significant relationship between psychological resilience, gratitude and hope; and gratitude and hope were determined to predict the psychological resilience at a significant level.According to the analysis results, gratitude and hope collectively account for 54% of the variance in psychological resilience levels. Finally,upon discussing the research results in the light of the relevant literature, some recommendations for researchers and practitioners were included in the research.