Ortaokul öğrencilerinin sosyal katılım becerileri ve sosyal sorumluluk değerlerinin incelenmesi
Investigation of social participation skills and social responsibility values of secondary school students
- Tez No: 929806
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bireyin yaşamını sürdürdüğü ve devamlı etkileşim içinde bulunduğu toplumda var olabilmesi için belirli bilgi, beceri, değer ve tutumlara sahip olması gerekmektedir. Bu bilgi, beceri, değer ve tutumların kazanılması ise ancak eğitim ile mümkündür. Bireyin eğitim gördüğü okullarda, kazanacağı beceri ve değerlerin birçoğu sosyal bilgiler dersi içeriğinde yer almaktadır. Özellikle sosyal katılım becerisi ve sosyal sorumluluk değeri, sosyal bilgiler dersinin yapısı itibariyle bireye kazandırmakla yükümlü olduğu beceri ve değerler arasındadır. Tüm bu ifadelerden yola çıkarak, bu araştırma ortaokul öğrencilerinin sosyal katılım becerileri ve sosyal sorumluluk değerlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları olarak“Ortaokul Öğrencilerinin Sosyal Katılım Becerisi Ölçeği”ile“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Sosyal Sorumluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinin içerisinde yer alan kolay ulaşılabilir örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan 7 devlet ortaokulundaki 5. 6. ve 7. sınıfta öğrenim görmekte olan 900 ortaokul öğrencisi çalışma grubunu oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis H testi, Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı testi ve frekans, yüzde ve ortalama gibi vi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ortaokul öğrencilerinin sosyal katılım becerileri ve sosyal sorumluluk değerleri farklı değişkenler açısından incelendiğinde; cinsiyet ve sosyal bir kulübe üye olup olmama durumları değişkenlerine göre öğrencilerin hem sosyal katılım becerisi hem de sosyal sorumluluk değerlerinde anlamlı farklılık bulunurken, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre ise herhangi bir anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Aynı zamanda ortaokul öğrencilerinin sosyal katılım becerileri ve sosyal sorumluluk değerleri arasında karşılıklı orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sosyal bilgiler dersi içerisinde sosyal katılım becerisi ve sosyal sorumluluk değeri ilişkisini pekiştirecek uygulamalı etkinlikler daha fazla yapılabileceği şeklinde öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order for an individual to exist in the society in which they live and continuously interact, they must possess certain knowledge, skills, values, and attitudes. The acquisition of these knowledge, skills, values, and attitudes is only possible through education. Many of the skills and values that an individual gains in the schools where they are educated are included in the content of the social studies course. In particular, social participation skills and the value of social responsibility are among the skills and values that the social studies course is responsible for imparting to individuals due to its structure. Based on all these statements, this research was conducted to examine the social participation skills and social responsibility values of middle school students. The research was carried out using the survey model, which is one of the quantitative research methods. The“Social Participation Skills Scale for Middle School Students”and the“Social Responsibility Scale for Middle School Students”were used as data collection tools. The study group consisted of 900 middle school students studying in the 5th, 6th, and 7th grades of seven public middle schools in the central districts of Ankara. The data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 package program. In the analysis of the data, descriptive statistics such as frequency, viii percentage, and mean were used, along with the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman Rank-Order Correlation Coefficient test. According to the results of the study, when the social participation skills and social responsibility values of middle school students were examined in terms of different variables, a significant difference was found based on gender and membership in a social club. However, no significant difference was detected based on the educational levels of the mother and father. Additionally, a moderately positive and significant relationship was identified between middle school students' social participation skills and social responsibility values. Based on the research findings, it is suggested that more practical activities could be conducted in social studies classes to strengthen the relationship between social participation skills and the value of social responsibility.