Vergi politikalarının gelir dağılımı üzerindeki etkisi
The effect of tax policies on income distribution
  1. Tez No: 929813
  2. Yazar: BURAK SABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, vergi politikalarının gelir dağılımı eşitsizliği ve insan gelişimi üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Gelir dağılımını temsil eden GINI katsayısı ve insan gelişimini gösteren HDI değişkenleri kullanılarak, farklı vergi türlerinin bu iki temel ekonomik ve sosyal gösterge üzerindeki etkisi incelenmiştir. Veri seti 2000-2023 dönemi yıllık verilerden oluşmaktadır. Veriler 2010 baz yılı kapsamında TL cinsinden olan veriler GDP deflatörü ile deflate edilmiştir. Verilerin logaritması alınmıştır. Çalışmanın sonuçları, gelir dağılımını etkileyen önemli unsurlardan biri olarak gelir vergisinin ve mülkiyet vergisinin öne çıktığını göstermiştir. Gelir vergisi, özellikle 2. ve 3. gecikmede GINI katsayısı üzerinde anlamlı bir etki göstermiştir. Bu durum, gelir vergisinin gelir eşitsizliğini azaltıcı bir mekanizmaya sahip olduğunu ve bu etkinin belirli bir zaman gecikmesiyle ortaya çıktığını işaret etmektedir. Benzer şekilde, mülkiyet vergisinin de GINI katsayısı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Mülkiyet vergisi, genellikle servet sahiplerinden elde edilen bir gelir türü olduğu için, bu verginin gelir eşitsizliğini azaltıcı etkisi daha doğrudan bir şekilde gözlemlenmiştir. Çalışmada, insan gelişimini temsil eden HDI üzerindeki etkiler incelendiğinde, gelir vergisinin yine önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Gelir vergisi, 3. gecikmede HDI üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmuş ve bu durum, gelir vergisinin insan gelişimi üzerindeki etkisinin zaman içerisinde ortaya çıktığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the effects of tax policies on income distribution inequality and human development. Using the GINI coefficient representing income distribution and the HDI variables indicating human development, the effects of different tax types on these two basic economic and social indicators were examined. The data set consists of annual data for the period 2000-2023. The data in TL within the scope of the 2010 base year were deflated with the GDP deflator. The logarithm of the data was taken. The results of the study showed that income tax and property tax stand out as important factors affecting income distribution. Incometax had a significant effect on the GINI coefficient, especially in the 2nd and 3rd lags. This indicates that income tax has a mechanism to reduce income inequality and that this effect occurs with a certain time lag. Similarly, property tax was found to have a significant effect on the GINI coefficient. Since property tax is a type of income generally obtained from wealthy individuals, the income inequality reducing effect of this tax was observed more directly. When the effects on HDI representing human development were examined in the study, it was seen that income tax was again an important factor. Income tax had a significant effect on HDI at the 3rd lag, indicating that the effect of income tax on human development emerged over time.