Gökçeada'da faaliyet gösteren gastronomik işletmelerde algılanan hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti ilişkisi
The relationship between perceived service quality and customer satisfaction in gastronomic establishments operating in Gökçeada
- Tez No: 929812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Gökçeada'da faaliyet gösteren gastronomik işletmelerde algılanan hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmada, hizmet kalitesinin beş temel boyutu (fiziksel özellikler, güvenilirlik, heveslilik, güvence ve empati) ele alınmış ve bu boyutların müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Korelasyonel araştırma modeli kapsamında yürütülen çalışmada, anket yöntemiyle 397 katılımcıdan veri toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, hizmet kalitesinin tüm boyutlarının müşteri memnuniyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle empati ve güvence boyutlarının müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisinin daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, müşterilerin bireysel ihtiyaçlarına duyarlılık gösteren ve güven sağlayan bir hizmet sunumunun, memnuniyetin artırılmasında kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, hizmet kalitesinin genel olarak müşteri memnuniyetinin varyansının büyük bir kısmını açıkladığı görülmüştür. Bu bulgular, gastronomi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, müşteri memnuniyetini artırmak için hizmet kalitesini iyileştirme odaklı stratejiler benimsemeleri gerektiğini göstermektedir. Özellikle turistik destinasyonlarda, müşteri odaklı bir hizmet anlayışının benimsenmesi, müşteri sadakati ve işletmenin rekabet gücünü artırma açısından önemli bir avantaj sağlayabilir. Çalışmanın sınırlılıkları arasında, yalnızca anket yöntemiyle veri toplanması ve araştırmanın coğrafi olarak Gökçeada ile sınırlandırılması bulunmaktadır. Gelecek araştırmalarda farklı yöntemlerin ve bölgelerin dahil edilmesi, bulguların genelleştirile bilirliğini artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between perceived service quality and customer satisfaction in gastronomic establishments operating in Gökçeada. In the study, five basic dimensions of service quality (physical characteristics, reliability, reliability, enthusiasm, assurance and empathy) are discussed and the effects of these dimensions on customer satisfaction are evaluated. In the study, which was conducted within the scope of correlational research model, data were collected by questionnaire method and the data obtained from 397 participants were analyzed. Research findings show that all dimensions of service quality have a significant and positive effect on customer satisfaction. Especially empathy and assurance dimensions have a stronger effect on customer satisfaction. This result reveals that a service delivery that is sensitive to the individual needs of customers and provides trust plays a critical role in increasing satisfaction. In addition, service quality was found to explain a large portion of the variance of customer satisfaction in general. These findings suggest that businesses operating in the gastronomy sector should adopt strategies focused on improving service quality to increase customer satisfaction. Especially in touristic destinations, adopting a customer-oriented service approach can provide a significant advantage in terms of customer loyalty and increasing the competitiveness of the business. The limitations of the study include collecting data only through survey method and limiting the study geographically to Gökçeada. The inclusion of different methods and regions in future research may increase the generalizability of the findings.