Yatırım kararları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki: Sosyo-demografik özellikler açısından bir değerlendirme
The relationship between investment decisions and personality traits: An evaluation in terms of socio-demographic characteristics
- Tez No: 929815
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, bireylerin yatırım kararlarını etkileyen kişilik özellikleri, davranışsal finans eğilimleri ve sosyo-demografik faktörler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma, Türkiye'deki yatırımcıların finansal tercihlerini etkileyen temel unsurları anlamayı ve bu alandaki literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma sonuçları, kişilik özelliklerinin yatırım kararlarında belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Özellikle“yenilik arayışı”kişilik boyutunun yatırımcıları daha riskli ve yenilikçi stratejilere yönlendirdiği, buna karşın“zarardan kaçınma”gibi özelliklerin daha temkinli ve muhafazakâr bir yatırım davranışına yol açtığı tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerin (yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir) yatırım kararları üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı bulunmaması, bu faktörlerin bireysel psikolojik özelliklere kıyasla daha sınırlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Çalışma, finansal danışmanlık süreçlerinin kişilik özelliklerine dayalı olarak kişiselleştirilmesi ve davranışsal finans eğilimlerine odaklanan eğitim programlarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bulgular, yatırımcıların daha bilinçli kararlar alabilmesi için hem bireysel hem de sektörel düzeyde uygulanabilir stratejiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between personality traits, behavioral finance tendencies and socio-demographic factors that affect individuals' investment decisions. The study aims to understand the main factors affecting the financial preferences of investors in Turkey and to contribute to the literature in this field. The results of the study reveal that personality traits play a decisive role in investment decisions. In particular, it is found that the personality dimension of“novelty seeking”leads investors to more risky and innovative strategies, whereas traits such as“loss aversion”lead to a more cautious and conservative investment behavior. The fact that the effect of demographic variables (age, gender, education and income) on investment decisions is not statistically significant indicates that these factors have a more limited effect compared to individual psychological characteristics. The study highlights the need to personalize financial advisory processes based on personality traits and to develop training programs that focus on behavioral finance tendencies. The findings suggest strategies that can be implemented at both individual and sectoral levels to help investors make more informed decisions.