Squid-inspired bio-mechanical sucker design and production for underwater manipulation
Sualtı manipülasyonu için kalamardan esinlenen biyo-mekanik sucker tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 929843
  2. Yazar: ALI ALIZADEH DIZAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERKE GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yumuşak Robotik, su altı ortamlarındaki olağanüstü esneklikleri ve işlevsellikleri nedeniyle, özellikle deniz hayvanlarına dayanan biyolojik olarak ilham alan tasarımlar, robotik araştırmalarında artan bir ilgi odağı olmuştur. Önceki araştırmalar, kafadan bacaklılardan ilham alan robotiğin çeşitli yönlerini incelemiş ve ahtapotların ve uzantılarının emme güçlerini su altı manipülasyonu da dahil olmak üzere amaçlar için taklit etme olasılığını vurgulamıştır. Öngörülebilir, kontrollü ve stabil bir taklit elde etmek için, bu çalışma vantuzun acetabulum ve infundibulum kısımlarını entegre eder. Tasarım süreci, kalamar vantuzlarının yapısını ve işlevini taklit etmek için kapsamlı bir biyolojik çalışma içermiştir ve bu da ayrıntılı yapay vantuzların yaratılmasına yol açmıştır. Çalışma, yumuşak malzemeler kullanarak kalamardan ilham alan vantuz uzuvlarını tasarlamak ve üretmek için yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Üretim, işlevsel, doğayı taklit eden robotik sistemler geliştirmek için umut verici bir yol önermektedir. Çalışmanın analitik modelleme bölümü, gelecekteki çalışmalar için emme performansını tahmin etmek ve optimize etmek için bir çerçeve sağlar. Bulguların modelle karşılaştırılması, biyolojik olarak ilham alan yapay emicinin tahmin edilebilir olduğunu göstermektedir. Dahası, su ortamlarında etkili bir şekilde işlev görebilir ve bu da onları su altı keşif uygulamaları için uygun hale getirir.
Özet (Çeviri)
Soft Robotics, due to their outstanding flexibility and functionality under underwater settings, bio-inspired designs, particularly those based on marine animals, have been a rising focus of interest in robotics research. Prior research has examined several facets of robotics inspired by cephalopods, highlighting the possibility of emulating the suction powers of octopuses and their appendages for purposes including submerged manipulation. To have a predictable, controlled, and dependable mimic, this study integrates the acetabulum and infundibulum parts of the sucker. The design process involved a thorough biological study to replicate the structure and function of squid suckers, leading to the creation of detailed artificial suckers. The study presents a novel approach to designing and manufacturing squid-inspired sucker limbs using soft materials. The production suggests a promising pathway for developing functional, nature-mimicking robotic systems. The analytical modeling section of the study provides a framework to predict and optimize the suction performance for future works. Comparison of the findings with model, suggests that bio-inspired artificial sucker is predictable. Moreover, can effectively function in aquatic environments, making them suitable for applications in underwater exploration.