Shortest path problem wıth dısjunctıve conflıct constraınts
Ayırıcı çatışma kısıtlı en kısa yol problemi
  1. Tez No: 929844
  2. Yazar: BAHADIR PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KUBAN ALTINEL, PROF. DR. TEMEL ÖNCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada oklar arasındaki ayrık çatışma ilişkilerini de dikkate alan birden çoka en kısa yol probleminin bir uzantısı ele alınmaktadır. Ayırıcı çatışma kısıtlı en kısa yol problemi olarak adlandırılan bu problemde, en kısa yol ağacının herhangi bir çatışan ok çifti içermesine izin verilmez. Polinom olarak çözülebilen birçok birleşimsel eniyileme probleminde olduğu gibi, çatışma ilişkilerinin eklenmesi problemi NP-zor yapar. Bu tez kapsamında üç yeni algoritma önerilmektedir. Önerilen ilk algoritma, birden çoka en kısa yol probleminin çözümünden, etkili bir güncelleme yordamından ve dallanmayı budamak için hızlı bir olursuzluk saptama yönteminden yararlanan bir dal ve sınır algoritmasıdır. İkinci olarak, en kısa yol problemine özgü olurluluk gerekli koşullarından yararlanan, derinlik öncelikli bir dalış algoritması geliştirilmiştir. Üçüncü olarak, çatışma çizgesinin bağımsız kümelerini kullanan, verimli bir tur önleyici dizgeden ve yine hızlı bir olursuzluk saptayıcısından yararlanan bir dal ve sınır algoritması geliştirilmiştir. Son olarak, hem rastgele oluşturulmuş hem de gerçekçi test örnekleri üzerinde kapsamlı bir şekilde test edilen yeni algoritmalar, piyasada bulunan en son teknolojiye sahip bir karma tamsayılı doğrusal program çözücü ile karşılaştırılmıştır. Kapsamlı bilgisayısal deneylere göre, yeni algoritmalardan en etkin olanı çözücüden çok daha başarılıdır. Diğerlerinin başarımları ise karşılaştırılabilir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
An extension of the ordinary one-to-many shortest path problem that also considers additional disjunctive conflict relations between the arcs is considered in this study. In this problem called SPC, optimal shortest path tree is not allowed to include any conflicting arc pair. As is the case with many polynomially solvable combinatorial optimization problems, the addition of conflict relations makes the problem NP-hard. We propose three novel algorithms for SPC. One such algorithm is a novel branch-and-bound algorithm, which benefits from the solution of the one-to-many shortest path relaxation, an efficient primal-dual re-optimization scheme and a fast infeasibility detection procedure for pruning the branch-and-bound tree. The second solution method is a greedy depth first search algorithm, which benefits from the sufficient conditions of infeasibility special to shortest path problem. The third one is also a branch-and-bound algorithm; but it searches through the solution space using the stable sets of the conflict graph, benefiting from an efficient circuit prevention and a fast infeasibility detection procedure for pruning the branch-and-bound tree. Several MILP formulations are tested in order to find the best one. At last, new algorithms are extensively tested on both randomly generated and realistic test instances, comparing them with the best MILP formulation implemented with a state-of-the-art commercially available MILP solver. According to the obtained results, it is possible to say that the best of the novel algorithms outperforms the solver, while the other two's performances are comparable.