Akut koroner sendrom ilişkili semptom belirleyicilerde risk faktör farklılıkları: prospektif gözlemsel bir çalışma
Risk factor differences in symptom predictors associated with acute coronary syndrome: A prospective observational study
  1. Tez No: 929846
  2. Yazar: SİMGE SALLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAZ ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, metodolojik, prospektif-gözlemsel bir çalışma olarak Akut Koroner Sendrom (AKS) Belirti Envanterinin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğin değerlendirmesi ve AKS ilişkili semptom belirleyicilerde risk faktör farklılıklarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. AKS Belirtileri Envanterinin Türkçe versiyonu geçerlilik ve güvenirliği değerlendirilmesi ÇOMÜ Hastanesi Kardiyoloji kliniği ve yoğun bakım ünitesinde AKS tanısı ile yatan 150 hastada gerçekleşti. AKS Belirtileri Envanteri (A) AKS Belirti Türü (20 madde), (B) AKS Belirti Yeri (14 madde), ve (C) AKS Belirti Niteliği (14 madde) bölümlerinden oluşmaktadır. AKS belirti envanterin dil ve kapsam geçerliliği, test-tekrar test güvenilirliği ve görünüş geçerliliği gerçekleştirildi. Envanteri madde KGİ ≥ 0,78 ve Envanterin genel KGİ ortalaması 0,98 hesaplandı. ''Belirti Türü'' ICC değeri 0,802, ''Belirti Yeri'' Kappa değeri 0,83-0,96 ve ''Belirti Niteliği'' Kappa değeri“Donuk”=0,514 ve“Kramp”=0,403 maddeleri hariç 0,82-0,89 arasında hesaplandı. Sonuçlar doğrultusunda AKS Belirtileri Envanterinin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri açısından tatmin edici bulundu ve AKS hastalarında kullanılabilir. AKS ilişkili semptom belirleyicilerde risk faktör farklılıkların belirlenmesi süreci ÇOMÜ Hastanesi Acil servisinde AKS şüphesi ile yatırılan 120 hasta üzerinde gerçekleştirildi. AKS şüphesi ile gözlem altına alınan hastaların %23,3'ünde AKS tanısı konuldu. Göğüste yanma hissi (OR=,138 p= ,014, CI=,028- ,668) ile yaş, sersemlik (OR=,239 p= ,016, CI=,075- ,767) ve güçsüzlük (OR= 4,879, p= ,015, CI=1,364- 17,454) ile cinsiyet, sersemlik (OR=5,360, p= ,018, CI=1,333- 2,559) ve bayılma (OR= 9,266, p= ,002, CI=5,671- 8,274) ile BKİ, bayılma (OR= ,059, p= ,038, CI=,004- ,852) ve uyuşukluk/ellerde karıncalanma (OR= 4,518, p= ,024, CI=1,216- 6,783) ile DM, göğüste yanma hissi (OR= 2,760, p= ,038, CI=1,058- 7,203) ve sıcaklık hissi/kızarma (OR= 3,886, p= ,042, CI=1,053- 14,344) ile sigara içme durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p˂,05). Çalışmada, bu semptom belirleycilerin 65 yaş üstü, erkek, BKİ ≥30 ve sigara içenlerde AKS öncüsü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a methodological, prospective-observational research to assess the Turkish validity and reliability of the Acute Coronary Syndrome (ACS) Symptom Inventory and to identify risk factor differences in symptom predictors associated with ACS. The validity and reliability evaluation of the Turkish version of the AKS Symptom Inventory was carried out in 150 patients diagnosed with ACS who were hospitalized in the Cardiology Clinic and Intensive Care Unit of ÇOMÜ Hospital. The AKS Symptom Inventory consists of three sections: (A) ACS Symptom Type (20 items), (B) Symptom Location (14 items), and (C) Symptom Characteristics (14 items). The linguistic and content validity, test-retest reliability, and face validity of the inventory were assessed. The item-level content validity index (CVI) was calculated as ≥0.78, and the overall CVI of the inventory was 0.98. The Intraclass Correlation Coefficient (ICC) for the“Symptom Type”section was 0.802, while the Kappa values for“Symptom Location”ranged between 0.83 and 0.96 and for the“Symptom Characteristics”section, the Kappa values, excluding the items“Dull”(0.514) and“Cramp”(0.403), ranged from 0.82 to 0.89. Based on these results, the psychometric properties of the Turkish version of the ACS Symptom Inventory were found to be satisfactory, making it applicable for use in ACS patients. The process of identifying risk factor differences in ACS associated symptom determinants was conducted with 120 patients admitted to the Emergency Department of ÇOMÜ Hospital with suspected ACS. Among these patients, 23.3% were diagnosed with ACS. In patients aged ≥ 65 burning sensation in the chest (OR=0.138, p=0.014, CI=0.028-0.668), in men dizziness (OR=0.239, p=0.016, CI=0.075-0.767) and weakness (OR=4.879, p=0.015, CI=1.364-17.454), in patients with BMI ≥30 dizziness (OR=5.360, p=0.018, CI=1.333-2.559) and fainting (OR=9.266, p=0.002, CI=5.671-8.274), in patients with DM fainting (OR=0.059, p=0.038, CI=0.004–0.852) and numbness/tingling in the hands (OR=4.518, p=0.024, CI=1.216-6.783) and in smokers burning sensation in the chest (OR=2.760, p=0.038, CI=1.058-7.203) and feelings of warmth/flushing (OR=3.886, p=0.042, CI=1.053-14.344) were significantly associated with the diagnosis of ACS (p˂,05). These symptom predictors were identified as predictors of ACS in patients aged over 65, males, those with a BMI ≥30, and smokers.