İslami finansa yönelik yasal düzenlemelerin İslami finans sektörünün gelişimine etkisi: Ampirik bir çalışma
The effect of legal regulation for Islamic finance on the development of Islamic finance sector: An empirical study
- Tez No: 929847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR, DOÇ. DR. KAMOLA ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmada, son yıllarda önemi giderek artan ve daha fazla ülkede uygulama alanı bulan İslami finans sektörü ele alınmış ve İslami finans sektörünün gelişimi ile İslami finansa ilişkin yasal düzenlemeler arasındaki ilişkinin ampirik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır Bu amaçla, dünya genelinde en fazla İslami finans varlıklarına sahip olan ve yasal düzenlemeleri çeşitlilik arz eden 15 ülkeden, verilerine ulaşılabilen 11 ülke için 2012-2022 yıllarını kapsayan bir panel veri seti kullanılarak. İslami finans sektörünün gelişimi ile İslami finansa ilişkin yasal düzenlemeler arasındaki ilişki, panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre; örneklemi oluşturan 11 ülkede, inceleme döneminde İslami finans yasal düzenlemelerine ilişkin AAOIFI standartlarını uygulamanın zorunlu olması İslami banka varlıklarını, negatif ve istatistiki açıdan anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Hem merkezi hem Müstakil Şer'i Danışma Kurulunun varlığı, İslami finans sektörüne ilişkin, İslami finans varlıklarının GSYİH içindeki payını, İslami banka, sermaye piyasası ve takafül varlıklarını pozitif ve istatistiki açıdan anlamlı bir şekilde etkilemektedir. İslami finans yasal düzenlemeleri konvansiyonel finans yasal düzenlemelerinden ayrı olması İslami Finans sektörüne ilişkin İslami finans varlıklarının GSYİH içindeki payını ve İslami banka varlıklarını negatif ve istatistiki açıdan anlamlı bir şekilde, etkilemektedir. Hem merkezi ve hem müstakil Şer'i danışma kurullarının, İslami finans sektörünün gelişimi için önemli olduğu İslami finansa yönelik standartların şer'i öğreti ve ilkelere uygunluk açısından ayrı ayrı ele alınarak, kalite açısından gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study addresses the Islamic finance sector, which has become increasingly important in recent years and has found application in more countries, and aims to empirically examine the relationship between the development of the Islamic finance sector and legal regulations related to Islamic finance. For this purpose, a panel data set covering the years 2012-2022 was used for 11 countries, out of 15 countries with the largest Islamic finance assets and diverse legal regulations worldwide, for which data was available. The relationship between the development of the Islamic finance sector and legal regulations related to Islamic finance was examined using the panel data analysis method. According to the analysis results; in the 11 countries constituting the sample, the fact that it is mandatory to apply AAOIFI standards regarding Islamic finance regulations during the review period negatively and statistically significantly affects Islamic bank assets. The existence of both central and independent Shariah Advisory Board positively and statistically significantly affects the share of Islamic finance assets in GDP, Islamic bank, capital market and takaful assets regarding the Islamic finance sector. The fact that Islamic finance regulations are separate from conventional finance regulations negatively and statistically significantly affects the share of Islamic finance assets in GDP and Islamic bank assets regarding the Islamic finance sector. It has been concluded that both central and independent Shariah advisory boards are important for the development of the Islamic finance sector and that standards for Islamic finance should be reviewed separately in terms of compliance with Shariah teachings and principles and in terms of quality.