Kazakistan'da İslami finansın gelişimi
Development of Islamic finance in Kazakhstan
- Tez No: 959853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kazakistan, Orta Asya'da İslami finans sektörünü geliştirmeyi hedefleyen önde gelen ülkelerden biridir. 2009 yılından itibaren, bu alanda çeşitli yasal düzenlemeler ve kurumlar oluşturulmuş, ülke İslami finansın gelişmesine yönelik önemli adımlar atmıştır. Kazakistan'daki İslami finans kurumları, İslam hukuku ilkelerine uygun hizmetler sunmakta olup faizsiz bankacılık ve finansal ürünler sağlamaktadır. Ülkedeki İslami finans sektörünün önde gelenleri, İslami bankacılık, İslami leasing ürünleri sunan kurumlar olup her biri faaliyetlerini İslam hukuku kuralları çerçevesinde yürütmektedir. Kazakistan'da faaliyet gösteren İslami finans kurumları arasında Al Hilal İslam Bankası A.Ş., Zaman-Bank İslam Bankası A.Ş. İslami esaslara dayalı bankaları ve İslami leasing şirketleri yer almakta ve bu kurumlar, sunmuş oldukları ürünlerin İslam hukukuna uygunluğunu sağlamak için sürekli İslam hukuku denetimlerinden geçmektedir. Ayrıca, İslami finans ürünlerinin daha etkin ve yaygın kullanılabilmesi için İslam hukuku danışmanlık ve denetim mekanizmaları oluşturulmuş, ancak bu alandaki gelişmelerin artan bir şekilde izlenmesi ve düzenlenmesi gerektiği görülmüştür. Kazakistan, İslami finans sektörünün gelişimine yönelik oluşturduğu yapısal ve yasal altyapı ile bölgedeki lider ülkelerden biri olma amacını taşırken, İslami finansın daha da yaygınlaşması için kurumlar arası iş birliği, eğitim ve farkındalık çalışmalarının güçlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan is one of the leading countries in Central Asia aiming to develop the Islamic finance sector. Since 2009, various legal regulations and institutions have been established in this field, marking significant steps toward the development of Islamic finance in the country. Islamic finance institutions in Kazakhstan provide services in accordance with Islamic law principles, offering interest-free banking and financial products. The key players in the Islamic finance sector include institutions that offer Islamic banking and leasing products, all of which operate within the framework of Islamic law. Among the Islamic finance institutions operating in Kazakhstan are Al Hilal Islamic Ban" JSC and Zaman-Bank Islamic Bank JSC, which are Islamic-based banks and leasing companies. These institutions undergo continuous Islamic law audits to ensure that the products they offer comply with Islamic legal standards. Furthermore, to enable more effective and widespread use of Islamic finance products, Islamic law consultancy and auditing mechanisms have been established. However, it has been observed that developments in this area need to be increasingly monitored and regulated. Kazakhstan aims to be one of the leading countries in the region with its structural and legal infrastructure for the development of the Islamic finance sector. Strengthening inter-institutional cooperation, education, and awareness initiatives is essential for further promoting Islamic finance.