Yeni evli çiftlerde yaşanan kültür çatışmaları (Konya örneği)
Cultural conflicts among newlyweds (Konya example)
  1. Tez No: 929851
  2. Yazar: BERFİN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yeni evli çiftlerde yaşanan kültür çatışmalarının incelenmesi üzerine gerçekleştirilen bu araştırma kültür çatışmalarının yoğunlaştığı alanları, bu çatışmaların çiftler üzerindeki etkilerini ve çözüm yollarını anlamak için nitel yöntemlerden yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ilinin Karatay, Meram ve Selçuklu merkez ilçelerinde ikamet eden 0-5 yıl arası evliliği olan 30 çift meydana getirmektedir. Çalışma grubunun belirlemesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler ise betimleyici analiz çerçevesinde değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda yeni evli çiftlerin büyük çoğunluğunda kültürel farklılığın çatışmaya neden olduğu anlaşılmıştır. Kültürel çatışma nedenleri arasında çiftlerin aile yapılarındaki farklılıkların, yetiştikleri kültürdeki gelenek ve göreneklerin, kadın-erkek rollerindeki algı farklılığının, ideolojik ve etnik köken farklılıklarının etkili olduğu belirlenmiştir. Çiftlerin kültürel farklılıktan dolayı yaşadıkları problemlerin çözümünde ise empati, iletişim, anlayış gibi yapıcı ve olumlu yöntemleri kullanan katılımcılar olduğu gibi tartışma ve küsme, sorunun üzerine kapama, otorite kurma gibi yıkıcı ve olumsuz yöntemlere başvuran katılımcıların da olduğu tespit edilmiştir. Yeni evliliklerde kültürel farklılığın çiftlerin çocuk yetiştirmesine de yansıdığı ve bazı çiftlerin bu süreçte çatışmalar yaşadığı anlaşılmıştır. Ayrıca ailelerin çiftlerden beklentilerinin de çatışmaya yol açtığı tespit edilmiştir. Çiftler yaşadıkları kültürel farklılıklardan yola çıkarak anlayış, empati, iletişim, eşler arası saygı ve sevgi, evlilik öncesi çiftlerin birbirini tanıması, çiftlerin aile yapılarının ve kültürlerinin uyumlu olması yönünde önerilerde bulunmuşlardır. Çalışmanın yeni evli çiftlerin yaşadıkları kültürel çatışmalara odaklanması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler Kültürel çatışma, yeni evlilikler, toplumsal cinsiyet rolleri, aile içi iletişim, Konya, kültürel uyum
Özet (Çeviri)
This research, which was conducted on the examination of cultural conflicts experienced by newlywed couples, was conducted using the semi-structured interview technique, one of the qualitative methods, in order to understand the areas where cultural conflicts are concentrated, the effects of these conflicts on couples, and the solutions. The study group of the research consists of 30 couples who have been married for 0-5 years and reside in the central districts of Karatay, Meram, and Selçuklu in Konya province. The criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in determining the study group. The data obtained were evaluated and interpreted within the framework of descriptive analysis. As a result of the research, it was understood that cultural differences cause conflict in the vast majority of newlywed couples. It was determined that the differences in the family structures of the couples, the traditions and customs in the culture they were raised in, the difference in the perception of male-female roles, and the differences in ideological and ethnic origins were effective among the reasons for cultural conflict. It was determined that while there were participants who used constructive and positive methods such as empathy, communication, and understanding in solving the problems experienced by couples due to cultural differences, there were also participants who resorted to destructive and negative methods such as arguing and sulk, closing the problem, and establishing authority. It has been understood that cultural differences in new marriages are also reflected in the way couples raise their children and that some couples experience conflicts during this process. It has also been determined that the expectations of families from couples also lead to conflict. Based on the cultural differences they experience, couples have made suggestions for understanding, empathy, communication, respect and love between spouses, getting to know each other before marriage, and ensuring that the family structures and cultures of couples are compatible. It is thought that the study is important in terms of focusing on the cultural conflicts experienced by newlyweds. Keywords Cultural conflict, new marriages, gender roles, family communication, Konya, cultural adaptation