Life insurance product recommendations for pension plan holders
Emeklilik planı sahipleri için hayat sigortası ürün önerileri
  1. Tez No: 929853
  2. Yazar: CEREN ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sigortacılık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Insurance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu yüksek lisans tezi, bireysel emeklilik sözleşmeleri ve hayat sigortası poliçelerinden oluşan bir ürün portföyüne sahip bir sigorta şirketinin mevcut müşteri verilerini kullanarak ürün öneri analizi yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, bireysel emeklilik ürününe sahip müşterilerin hangi hayat sigortası ürününü tercih edeceğini tahmin etmek hedeflenmiştir. İlk olarak, alan bilgisine dayalı manuel tahminler yapılmıştır. Daha sonra, Random Forest Classifier, XGBoost ve CatBoost algoritmaları kullanılarak makine öğrenimi modelleri geliştirilmiştir. Yapılan kapsamlı deneyler, makine öğrenimi algoritmalarının alan uzmanlığına dayalı manuel tahminlerden daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu tez, sigorta sektöründe veri analitiği ve makine öğrenimi uygulamalarının potansiyelini ortaya koymayı ve bu alandaki gelecekteki araştırmalar için bir kaynak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis focuses on conducting a product recommendations analysis using the existing customer data of an insurance company with a product portfolio consisting of individual pension contracts and life insurance policies. The study aimed to predict which life insurance product would be preferred by customers who already have an individual pension product. Initially, manual predictions were made based on domain knowledge. Then, machine learning models were developed using Random Forest Classifier, XGBoost, and CatBoost algorithms. We made extensive experiments which showed that the machine learning algorithms outperformed the manual predictions based on domain expertise. This thesis aims to demonstrate the potential of data analytics and machine learning applications in the insurance sector and to serve as a resource for future research in this field.