Yetişkin obez bireylerde farklı egzersiz tiplerinin vücut kompozisyonu, kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different types of exercise on body composition, muscle strength, functional capacity and quality of life in obese adult individuals
- Tez No: 929899
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAZAR, PROF. GÜLDAL FUNDA YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, yetişkin obez bireylerde 12 hafta orta yoğunluktaki aerobik egzersiz (AE) ve kombine egzersiz (KE) (aerobik egzersiz + dirençli egzersiz) eğitiminin vücut kompozisyonu, kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya 30-65 yaş arasında, vücut kütle indeksi (VKİ) ≥ 30 olan 40 obez birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak AE ve KE olarak ikiye ayrıldı. Katılımcılara 12 hafta, haftada 3 gün, AE ve KE eğitimi fizyoterapist gözetiminde uygulandı. Bireylerin vücut kompozisyonları bioelektrik impedans analiz cihazı, kavrama kuvvetleri el dinamometresi, alt extremite kas kuvvetleri“5 Kez Otur Kalk Testi”, fonksiyonel kapasiteleri“6 dk Yürüme Testi”, yaşam kaliteleri“Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak değerlendirildi. Bireylerin egzersiz öncesi ve sonrası tüm parametreleri tekrar değerlendirildi. Obez bireylerin yaş ortalama ve standart sapması 49,93±9,18 yıl, VKİ ortalama ve standart sapması 37,40± 6,33 kg/m2 idi. Tedavi öncesi ve sonrası her iki grupta da vücut ağırlıgı azalırken, KE grubunda vücut ağırlıgının yanı sıra yağ yüzdesi ve kütlesinde azalmalar mevcuttu (p0,05). 5 kez otur kalk testi sürelerinde her iki grupta da azalmalar gözlemlendi (p0,05). Sonuç olarak; obez bireylerde tedavi sonrası parametreler değerlendirildiğinde, her iki egzersiz grubunun birbirine üstünlüğünün olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate and compare the effects of 12 weeks of moderate-intensity aerobic exercise (AE) and combined exercise (CE) (aerobic exercise + resistance exercise) training on body composition, muscle strength, functional capacity and quality of life in adult obese individuals. The study included 40 obese individuals aged 30-65 years with a body mass index (BMI) ≥ 30. The individuals were randomly divided into two groups as AE and CE. AE and CE training was performed for 12 weeks, 3 days a week, under the supervision of a physiotherapist. Body composition was assessed using bioelectrical impedance analyzer, grip strength was assessed using hand dynamometer, lower extremity muscle strength was assessed using“5 times sit and stand test”, functional capacity was assessed using“6 min walking test”and quality of life was assessed using“Obese Specific Quality of Life Scale”. All parameters were re-evaluated before and after exercise. The mean and standard deviation of age and BMI of obese individuals were 49,93±9,18 years and 37,40± 6,33 kg/m2, respectively. While body weight decreased in both groups before and after the treatment, there were decreases in fat percentage and mass as well as body weight in the CE group (p0,05). Decreases in 5 sit and stand test times were observed in both groups (p0,05). In conclusion; when post-treatment parameters were evaluated in obese individuals, it was determined that both exercise groups were not superior to each other.