Farklı duygusal uyaranların ve kişilik özelliklerinin fizyolojik, ses ve motor konuşma parametrelerine etkisi
Effects of different emotional stimuli and personality traits on physiological, vocal and motor speech parameters
  1. Tez No: 929910
  2. Yazar: BÜŞRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmanın ana amacı, negatif duygusal uyaranların oral ve laringeal motor kontrol üzerindeki etkilerini tespit edebilmektir. Ayrıca bilişsel duygu düzenleme becerilerinin ve kişilik özelliklerinin duygu-motor etkileşimindeki yerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmaya üniversite öğrencisi 35 gönüllü kadın dahil edilmiştir. Duygusal uyaranlar, Nencki Duygusal Resim Sisteminden belirlenmiştir (70 nötr ve 70 negatif değerlikli resim). Duygusal resim sunumuyla eş zamanlı olarak deri iletkenliği tepkisi (SCR) ve kalp atım hızı varyasyonu (HRV) değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Oral ve laringeal motor becerilerin değerlendirmesi toplamda 7 vokal görev üzerinden gerçekleştirilmiştir ve bunların bir tanesi elektroglottografik analize dayanmaktadır (vokal fold kapanma oranı-CQ ve EGG-jitter). Akustik analizler ise oral ve laringeal diadokokinezi (ODDK ve LDDDK), hece hızı ve ikinci formant geçiş hızı (F2rate) değerlendirmelerini içermektedir. Bulgular: Negatif duygusal uyaranlar varlığında elde edilen abduktör LDDK oranın, adduktör LDDK oranın hece hızının ve EGG-CQ'nun nötr duygusal uyaranlar varlığında elde edilen değerlere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı gözlenmiştir (p.05). Ek olarak maladaptif bilişsel duygu düzenleme becerileri ve nevrotizim kişilik özelliğinin, negatif duygusal uyaranlar varlığında elde edilen SCR, temel frekans (F0), EGG-CQ ve EGG-jitter değerleri ile istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü korelasyonlar elde edilmiştir. Sonuç: Negatif duygusal uyaranlar, sempatik sinir sistemini aktive ederek, oral ve laringeal motor hareket hızında artışa neden olmuştur. Ayrıca vokal foldların kapanma oranında artış meydana gelmiştir. Ek olarak bireylerin maladaptif bilişsel duygu düzenleme becerileri ve nevrotizim kişilik özelliği baskınlaştıkça, negatif duygusal uyaranlar varlığındaki tepkiselliklerinde ve EGG-CQ, EGG-jitter ve F0 değerlerinde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main aim of this study was to determine the effects of negative emotional stimuli on oral and laryngeal motor control. It was also aimed to examine the role of cognitive emotion regulation skills and personality traits in emotion-motor interactions. Method: The study included 35 female volunteers who were university students. Emotional stimuli were determined from the Nencki Emotional Picture System (70 neutral and 70 negative valence pictures). Skin conductance response (SCR) and heart rate variation (HRV) assessments were performed simultaneously with emotional picture presentation. Oral and laryngeal motor skills were assessed using a total of 7 vocal tasks, one of which was based on electroglottographic analysis (vocal fold closure rate-CQ and EGG-jitter). Acoustic analyses included assessments of oral and laryngeal diadochokinesia (ODDK and LDDDK), syllable rate and second formant transition rate (F2rate). Results: It was observed that abductor LDDK rate, adductor LDDK rate, syllable rate and EGG-CQ were significantly increased in the presence of negative emotional stimuli compared to the values obtained in the presence of neutral emotional stimuli (p.05). In addition, maladaptive cognitive emotion regulation skills and neuroticism personality trait had statistically significant and positive correlations with SCR, fundamental frequency (F0), EGG-CQ and EGG-jitter values obtained in the presence of negative emotional stimuli. Conclusion: Negative emotional stimuli caused an increase in oral and laryngeal motor movement rate by activating the sympathetic nervous system. There was also an increase in the rate of vocal fold closure. In addition, as individuals' maladaptive cognitive emotion regulation skills and neuroticism personality trait became dominant, their reactivity in the presence of negative emotional stimuli and their EGG-CQ, EGG-jitter and F0 values increased.