Profesyonel ve amatör futbolcuların beslenme tutumlarının incelenmesi
Investigation of nutritional attitudes of professional and amateur football players
- Tez No: 929918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, profesyonel ve amatör futbolcuların sağlıklı beslenmeye yönelik tutumları, sosyo-demografik özellikler ve mesleki faktörler açısından incelenmiştir. Araştırmaya, 18-35 yaş aralığında toplam 223 futbolcu katılmıştır. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı beslenmeye yönelik tutumları medeni durum, eğitim düzeyi, futbolculuk statüsü ve futbol haricinde meslek durumu gibi değişkenler doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examined the attitudes of professional and amateur football players towards healthy eating in terms of socio-demographic characteristics and occupational factors. A total of 223 football players aged 18-35 participated in the study. Participants' eating habits and attitudes towards healthy eating were evaluated based on variables such as marital status, education level, football status, and occupations outside of football.