Lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between digital game addi̇ction and movivation of participation in physical activity in high school students
- Tez No: 929925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLİMDAR YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ile fiziksel aktivitiye katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Bingöl ilinde lisede öğrenim gören 9840 öğrenciden basit-rastgele örneklem seçimiyle seçilmiş 682 öğrenci gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, dijital oyun bağımlılığı ölçeği ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili grupları karşılaştırmada bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla olan grupların karşılaştırmasında One-Way ANOVA analizi ve değişkenler arasındaki ilişkinin yönümü belirlemek için Pearson Kolerasyon analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, erkek öğrencilerin dijital oyun bağımlılık düzeylerinin kız öğrencilere göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. 13-15 yaş aralığındaki öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Spor yapan öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarında bireysel nedenlerin daha baskın olduğu tesbit edilmiştir. Günlük 7 saat ve üzeri akıllı telefon, bilgisayar veya tablet kullanan öğrencilerin dijital oyun bağımlılık düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Bunlara ek olarak, dijital oyun bağımlılığı boyutu ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu toplam puanı, çevresel nedenler ve nedensizlik alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, erkek lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılık düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Düzenli olarak spor yapan bireylerin fiziksel aktiviteye katılım nedenlerinin kişisel faktörlere dayandığı görülmüştür. Ayrıca, günde 7 saatten fazla dijital oyun oynayan öğrencilerin bağımlılık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dijital oyun bağımlılığı düzeyi arttıkça, fiziksel aktiviteye katılım motivasyonunda artış yaşanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bundan dolayı fiziksel aktiviteyi teşvik eden dijital oyunların oynanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between digital game addiction and motivation to participate in physical activity in high school students. The research was carried out with the voluntary participation of 682 students selected by simple-random sampling from 9840 high school students in Bingöl. Personal information form, digital game addiction scale and physical activity participation motivation scale were used as data collection tools in the study. IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) statistical package program was used to analyze the data. In the analysis of the data, independent samples t-test was used to compare paired groups, One-Way ANOVA analysis was used to compare more than two groups, and Pearson Correlation analysis was used to determine the direction of the relationship between variables. According to the findings, it was determined that male students' digital game addiction levels were significantly higher than female students. It has been observed that students between the ages of 13-15 have higher motivation to participate in physical activity. It has been determined that individual reasons are more dominant in the motivation of students who do sports to participate in physical activity. It was determined that the digital game addiction levels of students who use smartphones, computers or tablets for 7 hours or more per day are significantly higher. In addition, it was observed that there was a positive significant relationship between the digital game addiction dimension and the total score of motivation to participate in physical activity, environmental reasons and reasonlessness sub-dimensions. As a result, it was determined that male high school students have high levels of digital game addiction. It has been observed that the reasons for participation in physical activity of individuals who do sports regularly are based on personal factors. Additionally, it has been determined that students who play digital games for more than 7 hours a day have high addiction levels. It was concluded that as the level of digital game addiction increases, motivation to participate in physical activity may increase. Therefore, it may be recommended to play digital games that encourage physical activity.