Kayseri ili Kocasinan ilçesinde görev yapan öğretmenlerin afet bilinci algı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of disaster awareness perception levels of teachers working in Kocasinan district of Kayseri province
  1. Tez No: 929929
  2. Yazar: ALİM REMZİ DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM SAMANCI TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Afetler geçmişten günümüze kadar yaşamış insanlar için aynı ortak acılar ifade eden baş edilmesi çok zor olan büyük doğa olaylarıdır. Günümüzde afetler ile ilgili çalışmaların giderek artması ve haberleşmenin daha kolay olması sebebiyle insanlar afetin etkilerini ve korunma yollarını iyi bir şekilde öğrenmektedir. Ancak bu gelişmeler afetlere karşı yüzde yüze yakın bir başarı sağlamamız gerektiği sonucunu ortaya çıkarıyor gibi görünse de afetlerin yıkıcı etkileri yüzyıllardır değişmemektedir. Öğretmenlik hayatları boyunca binlerce kişiye ışık tutacak öğretmenlerin vereceği eğitimlere katkı sağlamak adına, hem de afetten öğretmenlerinde etkilenecekleri düşünülerek her iki konu içinde afet farkındalıklarını belirlemek, seviyelerinin ne olduğunu ortaya koymak ve varsa eksiklerini ortaya çıkarmak açısından bu çalışmamız önem arz etmektedir. Araştırmanın amacına uygun olarak gereksinim duyulan verilerin toplanmasına yönelik araştırmacılar tarafından geliştirilen 36 madde ve 4 alt boyuttan oluşan“Afet Bilinci Algı Ölçeği”kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Disasters are major natural events that are very difficult to cope with and represent the same common pain for people who have lived from past to present. Nowadays, as studies on disasters increase and communication becomes easier, people learn well about the effects of disasters and ways to protect themselves. However, although these developments seem to result in nearly one hundred percent success against disasters, the devastating effects of disasters have not changed for centuries. This study is important in order to contribute to the training given by teachers who will shed light on thousands of people throughout their teaching lives, as well as to determine disaster awareness in both subjects, to reveal their levels and to reveal their deficiencies, if any, considering that teachers will also be affected by the disaster. The“Disaster Awareness Perception Scale”, consisting of 36 items and 4 sub-dimensions developed by the researchers, will be used to collect the data needed for the purpose of the research.