Türk ulusal basınında İran (1930-1945)
Iran in the Turkish national press (1930-1945)
  1. Tez No: 929965
  2. Yazar: SERKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türk ulusal basını, Türkiye'nin ve dış dünyanın toplumsal, siyasi, ekonomik ve kültürel gündemini geniş kitlelere aktaran güçlü bir araçtır. Türk ulusal basını, toplumsal olayları halka aktarırken kamuoyunu bilgilendirme, yönlendirme ve bilinçlendirmeyi de görev olarak üstlenmiştir. Bu görev amacıyla basın, hem coğrafi hem de kültürel olarak birbirine oldukça yakın olan İran Devleti'nin yaşadığı gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmayı amaç edinmiştir. Basın, İran'a dair hem coğrafi hem de kültürel gelişmeleri kimi zaman soğuk rüzgarlarla kimi zaman sıcak yakınlaşmalarla takip etmiştir. Çalışmamızda, Türkiye-İran ilişkilerinin dinamik yapısı, iki ülkenin bölgede üstlendiği roller, siyasi farklılıklar ve benzerlikler çerçevesinde şekillenmesinde Türk basının rolü, İran algısı ve olaylara bakışı ile kamuoyu yönlendirmesinin 1930-1950 yılları arasında nasıl gerçekleştirildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Turkish national press is a powerful instrument that conveys the social, political, economic and cultural agenda of Turkey and the outside world to the masses. While conveying social events to the public, the Turkish national press has also undertaken the task of informing, guiding and raising public awareness. In line with this mission, the press has aimed to share with the public the developments in the İranian state, which is geographically and culturally very close to each other. The press has followed both geographical and cultural developments in İran, sometimes with cold winds and sometimes with warm rapprochement. In this study, the dynamic structure of Turkey-İran relations, the roles of the two countries in the region, the role of the press in shaping the two countries within the framework of political differences and similarities, the press's perception of İran and its view of events, and how public opinion was guided between 1930-1950 were tried to be revealed.