Problemli internet kullanımının açıklanmasında bilinçli farkındalık, bilişsel davranışsal kaçınma ve sosyal provizyonun rolü
The role of mindfulness, cognitive behavioral avoidance and social provision in explaining problematic internet use
  1. Tez No: 929967
  2. Yazar: FATMA ARÇOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yükseköğrenime devam eden öğrencilerin problemli internet kullanımında bilinçli farkındalık, bilişsel-davranışsal kaçınma ve sosyal provizyonun rolünü incelemektir. İlişkisel modelde yürütülen araştırmada seçkisiz olmayan örneklemelerden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi üniversite öğrenimi gören 475 kadın (%66.8) ve 236 erkek (%33.2) olmak üzere toplam 711 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ), Bilişsel Davranışsal Kaçınma Ölçeği (BDKÖ) ve Sosyal Provizyon Ölçeği (SPÖ) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık ve sosyal provizyon puanları arttıkça problemli internet kullanımı puanları azalmaktadır. Bilişsel davranışsal kaçınma ile problemli internet kullanımı arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Bilinçli farkındalık, bilişsel-davranışsal kaçınma ve sosyal provizyon problemli internet kullanımındaki toplam varyansın %32'sini anlamlı düzeyde açıklamaktadır ve tüm yordayıcı değişkenlerin modele özgün katkısı anlamlı düzeydedir. Ayrıca bu çalışmada araştırmaya konu olan değişkenlerin cinsiyet, öğrenim görülen sınıf düzeyi, aile gelir düzeyi ve sosyal, kültürel veya sportif faaliyetlere katılma sıklığına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğine ilişkin bulgulara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the role of mindfulness, cognitive behavioral avoidance and social provision in problematic internet use of university students. In the study conducted in the relational model, convenience sampling method was used from non-random samples. The sample of the study consists of a total of 711 people, 475 women (66.8%) and 236 men (33.2%) studying at university. In the research conducted in the relational screening model, the convenience sampling method was used, which is not random sampling. The sample of the research consists of 711 university students, 475 female (%66.8) and 236 male (%33.2). Personal Information Form, Internet Addiction Scale (IAS), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Cognitive Behavioral Avoidance Scale (CBAS) and Social Provision Scale (SPS) were used as data collection tools in the study. According to the research findings, as the minfulness and social provision scores of university students increase, their problematic internet use scores decrease. There is a positive and significant relationship between cognitive behavioral avoidance and problematic internet use. Mindulness, cognitive-behavioral avoidance and social provision significantly explain 32% of the total variance in problematic internet use and the unique contribution of all predictor variables to the model is significant. In addition, this study also includes findings on whether the variables subject to the research show significant differences according to gender, grade level, family income level and frequency of participation in social, cultural or sports activities.