Rotasyon ve resiprokal hareketle çalışan iki farklı tek eğe sisteminde koronal genişletmenin kanal transportasyonuna etkisi
The effect of coronal flaring on canal transport in two different single file systems operated by rotation and reciprocal movement
  1. Tez No: 930026
  2. Yazar: AÇELYA DEMİRCİ ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARAN CAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı rotasyon ve resiprokal hareketle çalışan iki farklı tek eğe sisteminde (One Curve ve One RECI) koronal genişletmenin (One Flare) kanal transportasyonuna etkisinin S- şekilli simüle edilmiş rezin bloklarda incelenmesidir. Çalışmada 48 adet S-şekilli simüle edilmiş rezin blok siyah mürekkep kullanılarak boyandı ve fotoğraflandı. Bloklar daha sonra rastgele dört gruba ayrıldı: A Grubu (OC) (n = 12), B Grubu (OR) (n = 12), C Grubu (OF + OC) (n = 12) ve D Grubu (OF + OR) (n=12). Simüle edilen kök kanalları NiTi eğe sistemine göre prepare edildi ve kırmızı mürekkeple boyandıktan sonra tekrar fotoğraflandı. Preparasyon öncesi ve sonrası görüntüler üst üste çakıştırıldı ve kanalın hem mesial hem de distal tarafından çıkarılan rezin miktarı, 1 mm'lik bir artışla apikal foramenden 10 mm'ye kadar ölçüldü. Şekillendirme süresi de hesaplandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Tüm gruplar arasında transportasyon açısından anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). Farklı kinematiklerle çalışan tek eğe sistemleri arasında transportasyon açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of coronal flaring on canal transport in S-shaped simulated resin blocks in two different single file systems with rotation and reciprocal motion. In the study, 48 S-shaped simulated resin blocks were stained and photographed using black ink. The blocks were then randomly divided into four groups: Group A (OC) (n = 12), Group B (OR) (n = 12), Group C (OF + OC) (n = 12) and Group D (OF + OR) (n = 12). Simulated canals were prepared according to the NiTi file system and photographed again after staining with red ink. The pre- and post-preparation images were superimposed and the amount of resin removed from both the mesial and distal side of the canal was measured from the apical foramen to 10 mm in a 1 mm increment. The preparation time was also calculated. The data obtained were statistically analyzed. No significant difference was observed between all groups in terms of transportation (p>0.05). The groups with coronal flaring showed statistically significantly higher transport values than the groups without coronal flaring (p0.05).