Tam tur dönen ve resiprokasyon hareketi ile çalışan nikel titanyum döner eğelerin döngüsel yorgunluğuna kullanıcı tecrübesinin etkisinin araştırılması
Comparison of the effect of operator experience on cyclic fatigue resistance of reciprocating and rotating nickel-titanium rotary file systems
- Tez No: 666681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ELBAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tam Tur Dönen ve Resiprokasyon Hareketi ile Çalışan Nikel-Titanyum Döner Eğe Sistemlerinin Döngüsel Yorgunluğuna Kullanıcı Tecrübesinin Etkisinin Araştırılması Bu tez çalışmasının amacı; kök kanal tedavisi için kullanılan T-endo MUST (Dentac, İstanbul, Türkiye) resiprokasyon nikel-titanyum eğeleri ile AF Baby File (Fanta Dental Materials Co., Şanghay, Çin) tam tur yapan nikel-titanyum eğelerinin döngüsel yorgunluklarına kullanıcı tecrübesinin etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda, insan dişlerini taklit eden kök ve kanal sistemine sahip toplamda 60 adet yapay rezin diş (VDW, Münih, Almanya), 40 adet resiprokasyon yapan 21 mm T-endo MUST M25 (25/.06), 40 adet tam tur rotasyon yapan 16 mm uzunluğunda AF Baby File 20/.04 ve 40 adet 16 mm uzunluğunda AF Baby File 25/.04 NiTi eğe sistemi kullanılmıştır. Klinik tecrübelerine göre 3 farklı kullanıcı çalışmamıza dahil edilmiş olup, kontrol grubuyla beraber toplam 4 deney grubu oluşturulmuştur. Her grupta bulunan toplam 20 adet yapay rezin diş T-endo MUST ve AF Baby File eğeleri kullanılarak şekillendirilmiştir. Şekillendirilme işlemi; birinci grupta en az 10 yıllık klinik tecrübeye sahip klinisyen tarafından, ikinci grupta 2 yıllık klinik tecrübeye sahip klinisyen tarafından, üçüncü grupta ise herhangi bir tecrübeye sahip olmayan klinisyen tarafından yapılmıştır. Dördüncü grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Şekillendirmede kullanılan eğeler dinamik döngüsel yorgunluk testine tabi tutulmuş ve elde edilen veriler istatiksel olarak analiz edilmiştir. Kırık tiplerinin belirlenmesi için, kırık parçaların, taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak görüntüleri alınıp incelenmiştir. Kırık parçanın uzunluğu ve eğelerin kırılana kadar yaptığı tur sayısı, verilerinin normal dağılıp dağılmadığının anlaşılabilmesi için ilk önce Shapiro-Wilk testine tabi tutulmuştur. Eğelerin kırılana kadar yaptığı tur sayılarının normal dağılmadığı belirlenmiştir. Bu nedenden dolayı parametrik olmayan test grubundan Kruskal-Wallis testi ile her iki eğe türünde de kullanıcı grupları ve kontrol gruplarından elde edilen tur sayıları arasındaki fark istatistiksel olarak belirlenmiştir. Tüm işlemler %95 güven aralığında ve IBM-SPSS 21.0 (IBM SPSS, Chicago, IL, ABD) programı kullanılarak yapılmıştır. vi Sonuç olarak; tecrübe düzeyine göre ayrılan gruplarda, T-endo MUST ve AF Baby File eğelerinin yaptıkları tur sayıları tecrübe düzeyine göre anlamlı derecede bir fark göstermezken (P > 0,05), kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (P < 0,05). Kırık parça uzunlukları arasında tecrübe gruplarına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır (P > 0,05). T-endo MUST eğeleri ile şekillendirme yapmak için gerekli toplam süre AF Baby File eğelerine göre anlamı derecede düşük bulunurken (P < 0,05), tecrübe düzeyine göre karşılaştırıldığında farkın anlamlı olmadığı (P > 0,05) bulunmuştur. Çalışmamızın sınırları dahilinde, kullanıcı tecrübe düzeyinin resiprokal ve tam tur yapan rotasyonel nikel titanyum eğelerin döngüsel yorgunluk dirençlerine etki etmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effect of Operator Experience on Cyclic Fatigue Resistance of Reciprocating and Rotating Nickel-Titanium Rotary File Systems The present thesis aims to compare the cyclic fatigue resistance of T-endo MUST (Dentac, İstanbul, Turkey) reciprocation nickel-titanium files and AF Baby File (Fanta Dental Materials Co., Shanghai, China) rotary nickel-titanium files after preparation of artificial resin root canals by different level of an experienced operator. A total of 60 artificial resin teeth (VDW, Munich, Germany) imitating human teeth with the root canal system, 40 reciprocating 21 mm T-endo MUST M25 (25/.06), 40 rotating 16 mm long AF Baby File 20/.04, and 40 16 mm long AF Baby File 25/.04 NiTi file systems were used. According to their clinical experience level, three different operators were included in our study, and a total of 4 experimental groups were formed together with the control group. A total of 20 artificial resin teeth in each group were shaped using T-endo MUST and AF Baby file files. Root canal preparation was performed by a clinician with at least 10 years of clinical experience in the first group, by a clinician with 2 years of clinical experience in the second group, and by a clinician with no experience in the third group. The fourth group was determined as the control group. The files used in preparation were subjected to a dynamic cyclic fatigue test, and the data obtained were analyzed statistically. To determine the fracture types, images of the fractured parts were taken and examined using a scanning electron microscope (SEM). The length of the fractured fragment and the number of cycles to failures was first subjected to the Shapiro-Wilk test to determine whether the data were normally distributed. It was determined that the number of cycles to failures did not usually distribute. For this reason, the both data was statistically analyzed using the Kruskal-Wallis test from the nonparametric test group. All statistical analyses were performed at a 95% confidence level using IBM-SPSS 21.0 (IBM SPSS, Chicago, IL, USA) program. The number of cycles to failures of T-endo MUST and AF Baby File files did not show a significant difference according to the experience level (P > 0.05). However, the number of cycles to failures of experiment groups were significantly lower than the control group (P viii < 0.05). There was no significant difference between the length of the fractured fragments according to the experience groups (P > 0.05). In contrast, the total time required for preparation with T-endo MUST files was found to be significantly lower than the AF Baby File files (P < 0.05), it was found that the difference was not significant (P > 0.05) when compared with the experience level. In conclusion, within the limitation of the present study the, the experience level of the operator did not affect the cyclic fatigue resistance of the reciprocating and rotating nickeltitanium files.