Hemşirelerin ve hemşirelik öğrencilerinin kültürlerarası farkındalık, etkililik ve kültürel hoşgörü düzeylerinin incelenmesı: Kültürler arası karşılaştırma
Examining the levels of intercultural awareness, effectiveness and cultural humility of nurses and nursing students: Cross-cultural comparison
  1. Tez No: 930061
  2. Yazar: BİLGEHAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER, DR. DİANA PASKALEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın farklı kültürel özelliğe sahip Türk ve Bulgar uyruklu hemşirelerin ve öğrenci hemşirelerin kültürlerarası farkındalık, kültürlerarası etkililik ve kültürel hoşgörü düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Ağustos 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Acıbadem Sağlık Grubu İstanbul Hastaneleri, Bulgaristan/ Plovdiv Hastaneleri'nde çalışan 325 hemşire, Medical University of Plovdiv ve Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'nde öğrenim gören 74 öğrenci hemşire oluşturdu. Veriler“Kişisel Veri Toplama Formu”“Kültürlerarası Farkındalık Ölçeği”“Kültürlerarası Etkililik Ölçeği”ve“Kültürel Tevazu Ölçeği”kullanılarak yüzyüze ve google anket formu aracılıyla toplandı. Veriler SPSS for Windows 21 (Statistical Package for Social science for Windows, Version 21.0) paket programı kullanılarak analiz edildi. Demografik ve tanımlayıcı veriler; sayı (n), yüzde (%) ve ortalama± standart sapma (Ort± SS) ile gösterilmiştir. Çalışma örnekleminde yer alan 325 hemşirenin %84,3'ü Türk %15,7'si Bulgar uyrukludur. 74 öğrenci hemşirenin ise %45,9'u Türk %54,1'i Bulgar uyrukludur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive cross-sectional study to examine the levels of intercultural awareness, intercultural effectiveness and cultural tolerance of Turkish and Bulgarian nurses and student nurses with different cultural characteristics. The sample of the study consisted of 325 nurses working at Acıbadem Healthcare Group Istanbul Hospitals, Bulgaria/Plovdiv Hospitals, and 74 student nurses studying at Medical University of Plovdiv and Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University between August 2023 and June 2024. Data were collected using the“Personal Data Collection Form”,“Intercultural Awareness Scale”,“Intercultural Effectiveness Scale”and“Cultural Humility Scale”face-to-face and via Google survey form. Data were analyzed using the SPSS for Windows 21 (Statistical Package for Social Science for Windows, Version 21.0) package program. Demographic and descriptive data; number (n), percentage (%) and mean±standard deviation (Mean±SD) are shown. 84.3% of the 325 pictures included in the study content are Turkish and 15.7% are Bulgarian. 45.9% of the 74 student pictures are Turkish and 54.1% are Bulgarian. No statistically significant difference was found between the perspectives of the Turkish and Bulgarian official“Intercultural Awareness”(p>0.05).