İlkeli pragmatizm bağlamında Avrupa Birliği'nin normatif gücündeki dönüşüm
Transformation in the normative power of the European Union in the context of principal pragmatism
  1. Tez No: 930067
  2. Yazar: YAĞMUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ GÜNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşmenin beraberinde getirdiği zorluklar AB açısından güvenlik endişelerine neden olmaktadır. AB'nin uluslararası toplumda dönüştürücü etkisinin sınırlı kalması onu dış politikada yenilik yapmaya itmiştir. Bu bağlamda tezin problemi dayanıklılık kavramının çifte standartlar sunması AB'nin normatif yönünü zedelediği olarak belirlenmiştir. Tezin temel amacı AB'nin azalan normatif gücünü ilkeli pragmatizm vizyonuyla mercek altına almaktır. Literatürde AB'nin dönüştürücü gücüne dair çalışmalar mevcuttur. Ancak bu çalışma Avrupa'nın normatif gücündeki dönüşüm ilkeli pragmatizm bağlamında ele alınarak literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Tezin sorusu normatif güç Avrupa'nın dönüştürücü gücünde ilkeli pragmatizmin rolünün ne olduğu ile ilgilidir. Bu sebeple tezin hipotezi AB'nin normatif gücündeki dönüşümün hem ilkeli hem de pragmatik bir şekilde olması AB değerlerine zarar vermektedir şeklinde oluşturulmuştur. Tezde kullanılan yöntem ikincil kaynaklara dayanmakta olup betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada ilkeli pragmatizm kavramı açıklanarak AB'nin hem değer hem de çıkarlardan oluşan bir sentez olduğu iddia edilmiş, normatif güç Avrupa'nın dönüştürücü gücü ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Tezde elde edilen bulgular değerlendirildiğinde ilkeli pragmatizm ile yakından ilişkilendirilen dayanıklılık kavramı değer temelleri üzerine inşa edilerek pragmatist bir öncelik oluşturması onu kendi içerisinde tutarsız kılmaktadır. Dolayısıyla çifte standartların oluşturulmasına neden olan bu sorun AB'nin hem ilkeli hem de pratik eğilim içerisinde olamayacağı varsayımına dayanmaktadır. Mevcut soruna çözüm olarak AB'nin dış politikasının ya değer temelli ya da pragmatik eğilim içerisinde olması gerektiğidir. Aksi takdirde her iki yönde olması AB'nin değerlerini aşındırabileceği üzerinedir.
Özet (Çeviri)
The challenges brought by globalization cause security concerns for the EU. The limited transformative effect of the EU in the international community has pushed it to innovate in foreign policy. In this context, the problem of the thesis is determined as the double standards of the concept of durability that damages the normative aspect of the EU. The main purpose of the thesis is to examine the declining normative power of the EU with the vision of principled pragmatism. There are studies in the literature on the transformative power of the EU. However, this study aims to contribute to the literature by considering the transformation in the normative power of Europe in the context of principled pragmatism. The question of the thesis is about the role of principled pragmatism in the transformative power of Europe. For this reason, the hypothesis of the thesis is that the transformation in the normative power of the EU, which is both principled and pragmatic, damages EU values. The method used in the thesis is based on secondary sources and the descriptive analysis method is used. In the study, the concept of principled pragmatism is explained and the EU is claimed to be a synthesis consisting of both values and interests, and the normative power of Europe, its transformative power and historical development are examined. When the findings obtained in the thesis are evaluated, the concept of resilience, which is closely associated with principled pragmatism is built on value foundations and creates a pragmatist priority, making it inconsistent within itself. Therefore, this problem, which causes the creation of double standards, is based on the assumption that the EU can not be both principled and practical. The solution to the current problem is that the EU's foreign policy should be either value-based or pragmatic. Otherwise, being in both directions may erode the EU's values.