Hatay ilindeki hemodiyaliz hastalarında baş ağrısı sıklığı ve tiplerinin araştırılması
Investigation of the frequency and types of headache in hemodialysis patients in Hatay province
- Tez No: 930081
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET MURAT MELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz tedavisi alan hastaların ve kontrol grubunu oluşturan gönüllü bireylerin baş ağrısı sıklığı ve tiplerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Hatay ilinde hizmet veren diyaliz merkezlerinde en az 6 aydır tedavi alan 100 hasta ve 100 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve klinik özellikleri (hastalık süresi, hemodiyaliz süresi, hemodiyaliz sıklığı, böbrek nakli ve ek hastalık öyküsü) kaydedildi. Hasta ve kontrol grubu, baş ağrısı varlığı açısından sorgulandı ve daha sonra baş ağrısı tipi ve özellikleri yönünden karşılaştırıldı. Baş ağrısı olan hasta grubunda ise hemodiyalize bağlı baş ağrısı sıklığı ve özellikleri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 51 (%51,0)'i kadın, 49 (%49,0)'u erkekti, ortalama yaş 67,21±9,79 idi. Kronik böbrek yetmezliği hastalığı süresi 7 (1-30), hemodiyaliz süresi 5 (1-21) yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the frequency and types of headaches in patients receiving hemodialysis treatment and volunteers forming the control group. Materials and Methods: In this study, 100 patients and 100 healthy individuals who received treatment for at least 6 months in dialysis centers in Hatay province were included in this study. Demographic and clinical characteristics of the patients (duration of disease, duration of hemodialysis, frequency of hemodialysis, history of kidney transplantation and additional disease) were recorded. The patient and control groups were questioned for the presence of headache and then compared in terms of headache type and characteristics. In the group of patients with headache, the frequency and characteristics of hemodialysis-related headache were evaluated. Results: In the study group, 51 (51,0%) of patients conducted survey were women and 49 (49,0%) of them were men. 51 (51.0%) patients were female, 49 (49.0%) were male, mean age was 67.21±9.79 years. The median duration of chronic renal failure disease was 7 (1-30), and the duration of hemodialysis was 5 (1-21) years.