Tip 2 diyabet hastalarının COVID-19 korkusu ve COVID-19 aşısına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of Type 2 diabetes patients' fear of COVID-19 and their attitudes towards COVID-19 vaccine
  1. Tez No: 930082
  2. Yazar: EBRU ÜNLÜ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Tip 2 Diyabet hastalarının COVID-19 korkusu ve COVID-19 aşısına yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya 313 Tip 2 Diyabet hastası online olarak katıldı. Veriler etik kurul onayı alındıktan sonra Mart 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında Hasta Bilgi Formu, Koronavirüs COVID-19 Korkusu Ölçeği (KKÖ), COVID-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeği (PSÖ) ve COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği (AYTÖ) ile toplandı. Veriler IBM SPSS 25 paket programı ile analiz edildi. Veriler t Testi ve One-way ANOVA testi ile analiz edildi, One-way ANOVA testinde farklılık olması durumunda varyansların homojenliği varsayımı dikkate alınarak Tukey testi uygulandı. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak p0,5). Araştırma sonucunda, Tip 2 Diyabet hastalarında COVID-19 korkusu ile COVID-19 aşılarına yönelik tutumlar arasında ilişki bulunamamıştır. Araştırma sonuçlarının; hasta/hasta yakınlarına eğitimi açısından fayda sağlayacağı, aşılama kampanyalarına yarar sağlayacağına, hemşirelere ve kurumlara yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine Type 2 Diabetes patients' the fear of COVID-19 and their attitudes towards COVID-19 vaccine. 313 Type 2 Diabetic patients participated in the study on-line. After obtaining ethics committee approval, the data were collected between March 2022 and June 2022 using the Patient Information Form, Coronavirus (COVID-19) Fear Scale (FS), COVID-19 Psychological Distress Scale (PDS) and COVID-19 Vaccine Attitudes Scale (VAS). The obtained data were analyzed with the IBM SPSS 25 package program. The data were analyzed with the t Test and Oneway ANOVA test. In case of a difference in the One-way ANOVA test, the Tukey test was applied, taking into account the assumption of homogeneity of variances. The significance level was accepted as p0.5). As a result of the research, no relationship was found between the fear of COVID19 and attitudes towards COVID-19 vaccines in Type 2 Diabetic patients. It is thought that the research results will benefit the education of patients/patient relatives, vaccination campaigns, and guide nurses and institutions.