Hemşirelerde tükenmişliğin işten ayrılma niyetine etkisi: Kamu psikiyatri hastanesinde hemşireler üzerine ampirik bir çalışma
The effect of burnout in nurses on intention to leave: An empirical study on nurses in a public psychiatric hospital
- Tez No: 930080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bir kamu psikiyatri hastanesinde çalışan hemşirelerde tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bir kamu psikiyatri hastanesinde çalışan 547 psikiyatri hemşiresi oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve gönüllü olarak katılmayı kabul eden 248 hemşire dahil edilmiştir. Veriler Ekim-Aralık 2024 tarihleri arasında“Sosyodemografik Özellikler Formu”,“Maslach Tükenmişlik Envanteri”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları Google Forms aracılığıyla dağıtılmış ve katılımcılara dijital iletişim araçlarıyla iletilmiştir. Veriler SPSS 26.0 yazılımı ile analiz edilmiş ve istatistiksel analizde yüzde, frekans dağılımı ve Cronbach's Alpha değerleri hesaplanarak iç tutarlılık tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, hemşirelerde tükenmişliğin işten ayrılma niyetini pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Bu bulgu, tükenmişlik düzeyini azaltmaya yönelik destek programlarının işten ayrılma niyetini de azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of burnout on intention to leave the job among nurses working in a public psychiatric hospital in Turkey. The population of the study consisted of 547 psychiatric nurses working in a public psychiatric hospital in Istanbul. The study included 248 nurses who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate. Data were collected between October and December 2024 using the“Sociodemographic Characteristics Form”,“Maslach Burnout Inventory”and“ Intention to Leave the Job Scale”. Data collection tools were distributed via Google Forms and communicated to the participants through digital communication tools. The data were analyzed with SPSS 26.0 software and internal consistency was determined by calculating percentage, frequency distribution and Cronbach's Alpha values in statistical analysis. The results of the study show that burnout positively affects turnover intention in nurses. This finding suggests that support programs to reduce burnout levels may also intention to leave the job.