Electroless deposition of nickel-phosphorous composite coatings for anti-wear in oil & gas
Petrol ve gazda aşınma önleyici nikel-fosfor kompozit kaplamaların akımsız biriktirilmesi
- Tez No: 930097
- Danışmanlar: PROF. DR. LUCA MAGAGNIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politechnico di Milano (Technical University of Milan)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Petrol ve gaz üretimi alanında, sıvıların ve gazların çıkarılması ve taşınması sırasında günlük olarak birçok zorlukla karşılaşılmaktadır: Yüksek akışkan hızları ve boruların içindeki kum parçacıklarının varlığı, hatların çok hızlı aşınmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, akımsız nikel-fosfor kompozit kaplamalar üretilmiş ve petrol ve gaz aşınma önleme uygulamaları için çalışılmıştır. Akımsız kaplama, birikintilerin yüksek uygunluğu ve biriktirme kolaylığı nedeniyle seçilirken,silisyum karbür ve bor karbürden oluşan sert karbür parçacıkları kompozitin sertliğini ve aşınma direncini artırmak için uygulanmıştır. Kaplamalar, karbür partikül miktarı ve karışımın oranlarının etkisi ve katkı maddesi olarak tungstat tuzunun etkisi açısından incelenmiştir. Numuneler daha sonra bileşim,morfoloji,partikül dağılımı açısından analiz edilmiş ve aşınma önleme performansları, tüplerin içindeki gerçek ve şiddetli aşınma koşullarını simule etmek için yeni bir kendi kendine inşa düzeneği ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of oil and gas production, a lot of challenges are faced on a daily basis during extraction and transportation of liquids and gases: high fluid velocities and the presence of sand particles inside the pipes cause very fast erosion of the lines. In this work, electroless nickel-phosphorous composite coatings were produced and studied for oil and gas anti-wear applications. The electroless plating was choosen for the high conformity of deposits and easiness of deposition, while hard carbides particles of silicon carbide and boron carbide were implemented to increase hardness and wear resistance of the composite. The coatings were investigated in terms of the effect of carbides particles amount and mix ratios and the effect of tungtate salt as additive. The samples were then analyzed in terms of composition, morphology, particles distribution and the anti-wear performances were tested with a new self-build setup to simulate the real and severe wear conditions inside tubes.