Atık sulardan fosfatların giderilmesi metodları ve Ankara çayı için en uygun metodun seçimi
Phosphorus removing methods from the wastewaters and selecting of the best method for Ankara çayı
- Tez No: 9301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ATIK SULARDAN FOSFATLARIN GİDERİLMESİ METODLARI VE ANKARA ÇAYI İÇİN EN UYGUN METODUN SEÇİMÎ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet KOKSAL GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık, 1989 ÖZ Atık Sularda üç ayrı formda fosfat bileşiğine rastlanır. Ortofosfat bileşikleri çözünmüş olarak, polifosfat ve organik fosfat bileşikleri ise katı ve askıdaki maddelerde bulunur. Atık sular içindeki fosforu uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler uygulanmakta, en ekonomik ve en etkili yöntemi bulmak üzere araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada Ankara Çayının fosfor kirliliği yağış göz önüne alınarak mevsim ve aylara göre araştırılmıştır. Analiz sonuçlarından üç aylık ortalama fosfor konsantrasyonunun 23.32 ıng/1 olduğu tespit edilmiştir. Bu kirlilik seviyesi ise çayın ileri derecede kirlenmiş su grubuna girdiğini göstermektedi r. ( 3 ) Diğer taraftarı atık su içerisinde çeşitli formlarda bulunan fosforun Ca(0H)2 » FeÇlj ve Alo (SO/ K.18 H 2Û reakti fieri kullanılarak değişik pH ve molar oranlarda çöktürülmesi deneyleri yapılmıştır. Üç farklı reakti f kullanılarak yapılan deneylerde aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Ca(0H)2İle yapılan çöktürme denemesinde maksimum çekme ve optimum verim Ca/P= 2 molar oranında, pH= 10 iken elde edilmiştir. FeCl^ ile yapılan çöktürme denemesinde maksimum çökme ve optimum verim Fe/P= 2 molar oranında, pH = 6 iken elde edilmiştir. Al 2 ( SO/ ).> 18 H2O ile yapılan çöktürme denemesinde maksimum çökme ve optimum verim Al/P= 4 molar oranında, pH= 6 iken elde edilmiştir. III
Özet (Çeviri)
PHOSPHORUS REMOVING METHODS FROM THE WASTEWATERS AND SELECTING OF THE BEST METHOD FOR ANKARA ÇAYI ( M. Sc. Thesis ) Mehmet KOKSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December, 1989 ABSTRACT Phosphorus is found in wastewaters in three different forms. Orthophosphate as ions, polyphosphates and organic phosphorus are as condensed and suspended solids. In order to remove the phosphorus from wastewaters tests are made by using many different methods to find out the most economical and effective one. In this study, the content of phosphorus of Ankara Çayı has been analysed by taking into account the amount of rain in different seasons and months. It has been found that the average of phosphorus for three months is 23.32 mg/1 (as P). This result shows that the level of phosphorus of Ankara Çayı is in the strong group. On the other hand experimentation was made by using Ca(OH)g, FeClo and Aİ2 (SO/ H. I8H2O for precipi tation in different pH and molar ratios. In the Ca(OH)_ experiment maximum precipitation and optimum efficiency is optained if the molar ratio (Ca/P) is 2 and pH is 10. In the FeCl-3 experiment maximum precipitation and optimum efficiency is obtained if the molar- ratio (Fe/P) is 2 and pH is 6. In the Al" ( SO/ )o. I8H2O maximum precipitation and optimum efficiency is obtained if the molar ratio (Al/P) is 4 and pH is 6. IV