Sepiyolit katkılı biyokompozitlerin sentezlenmesi ve stronsiyum gideriminde kullanımının incelenmesi
Synthesis of sepiolite doped biocompositesand investigation of their use in strontium removal
- Tez No: 930159
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Nükleer Mühendislik, Biotechnology, Chemistry, Nuclear Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında, aljinat biyopolimeri ile desteklenmiş sepiyolit kili doğal malzemesinden biyokompozit adsorban elde edilmiştir. Hazırlanan biyokompozit adsorbanın sulu çözeltilerinden Sr (II) iyonlarının giderimindeki kullanımı ele alınmıştır. Oluşan biyokompozit adsorbanın bileşenlerinin karakteristik özelliklerinin incelenmesinden dolayı ICP-OES, FT-IR, XRD, SEM, SEM-EDX, XRF ve BET analiz metotları kullanılmıştır. Biyokompozit adsorban ile Sr (II) iyonlarının giderimini sağlamak sebebiyle kesikli(batch) proses yöntemi kullanılmıştır. Çözelti başlangıç pH'si, sıcaklık, temas süresi, Sr konsantrasyonu ve v/m oranı gibi parametrelerin Sr (II) iyonlarının ortamdan gideriminde etkileri araştırılmış bununla birlikte optimum alım koşulları bulunmuştur. Biyokompozit adsorbanın Sr giderimindeki varlığının belirlenmesi için % adsorpsiyon verimi bulunmuştur. Stronsiyumun, sepiyolit katkılı aljinat adsorbanındaki adsorpsiyon olayının, Freundlich, Langmuir ve Dubinin-Radushkevich (D-R) izotermlerine uyumluluk durumu incelenmiştir. Ayrıca adsorban için sıcaklık ile değişkenlik gösteren termodinamik değerler; ΔG˚, ΔS˚ ve ΔH˚ hesaplanmış ve adsorpsiyonun ekzotermik karakterde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis study, a biocomposite adsorbent was obtained from the natural material sepiolite clay supported with alginate biopolymer. The use of the prepared biocomposite adsorbent in the removal of Sr (II) ions from aqueous solutions is discussed. ICP-OES, FT-IR, XRD, SEM, SEM-EDX, XRF and BET analysis methods were used to examine the characteristics of the components of the resulting biocomposite adsorbent. Batch process method was used to ensure the removal of Sr (II) ions with biocomposite adsorbent. The effects of parameters such as solution initial pH, temperature, contact time, Sr concentration and v/m ratio on the removal of Sr (II) ions from the environment were investigated, and optimum uptake conditions were found. % adsorption efficiency was found to determine the presence of the biocomposite adsorbent in Sr removal. The compatibility of the adsorption of strontium in sepiolite-doped alginate adsorbent with Freundlich, Langmuir and Dubinin-Radushkevich (D-R) isotherms was examined. In addition, thermodynamic values for the adsorbent that vary with temperature; ΔG˚, ΔS˚ and ΔH˚ were calculated and it was determined that the adsorption was exothermic.