Taban yalıtımlı binaların deprem davranışlarının zaman-frekans ortamında araştırılması
Seismic behaviour investigation of base isolated buildings in time-frequency domain
  1. Tez No: 930166
  2. Yazar: AHMET ÖZENİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BEYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ülkemizde son yıllarda sayısı artan deprem yalıtımlı binaların kuvvetli yer hareketi etkisi altında durağan olmayan davranışlarının incelenmesinde zaman-frekans analizlerinin uygun bir yöntem olduğunu göstermektedir. Çalışmada kısa zaman pencereli Fourier dönüşümü, dalgacık dönüşümü ve Hilbert-Huang dönüşümü yöntemleri karşılaştırılmıştır. Sürekli dalgacık dönüşümü yönteminin düşük frekans bölgesinde iyi çözünürlük sağlaması sebebiyle deprem yalıtımlı binalar için uygun bir tanılama yöntem olduğu değerlendirilmiştir. Dalgacık dönüşümü yöntemi ile modal ayrıştırma için sırt eğrisi yöntemi kullanılmış olup dalgacık esaslı zamanla değişen frekans tepki fonksiyonu ve bağdaşım fonksiyonları oluşturularak geleneksel frekans esaslı eşlenikleri ile karşılaştırılmıştır. Belirtilen yöntemler birbirinden farklı özelliklerdeki dört ayrı binada ivme ölçer sensörlerden elde edilmiş deprem kayıtları kullanılarak uygulanmıştır. Deprem yalıtımının katkısı ile yer hareketinin yüksek frekanslı bileşenleri filtrelenerek üst yapıya aktarılan enerji miktarının azaldığı görülmüştür. Kullanılan zaman-frekans analiz yöntemi ile üst yapı tepki geçmişleri anlık olarak takip edilmiştir. Sonuç olarak, deprem yalıtımlı binalarda üst yapı davranışını zaman ve frekans ortamlarında birlikte vermesi, yapı davranışının frekans içeriğinin zamanla nasıl değiştiğini göstermesi bakımından sürekli dalgacık dönüşümünün etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to demonstrate that time-frequency analysis is a suitable approach for determining the time-varying behavior of seismically base isolated buildings that are increasing in numbers, under the influence of strong ground motion. In the scope of thesis, short-time Fourier transform, wavelet transform, and Hilbert-Huang transform methods were compared and it was seen that the continuous wavelet transform method was suitable for base isolated buildings since it provided good resolution in the low frequency region. The wavelet ridge analysis method was used for modal decomposition and the wavelet-based time-varying frequency response function and time-varying coherence functions were compared with their equivalent traditional frequency domain methods. The mentioned methods were applied by using past earthquake records obtained from accelerometer sensors in four structures with different characteristics. Thanks to the base isolation, the amount of energy transferred to the upper structure is reduced by filtering the high-frequency components of the ground motion. Superstructure response histories are monitored instantaneously with the used time-frequency analysis method. As a result, it is seen that continuous wavelet transform is an effective method in terms of giving the superstructure behavior and system changes together in time and frequency environments and showing how the frequency content of the structural behavior changes over time.