Küresel platformlar döneminde ulusal stratejiler: Kamu hizmeti medyasını küresel platform ekosistemi içinde yeniden düşünmek
National strategies in the era of global platforms: Rethinking public service media in global video on demand platforms' ecosystem
  1. Tez No: 930180
  2. Yazar: HİLAL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERHAT KAYMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Son on yılda dijital dönüşümün ivme kazanması, Kovid-19 pandemisinin etkileri ve diğer birçok faktör sebebiyle,“istediğin zaman, istediğin yerde, istediğin şekilde izle”anlayışı tüketiciler için giderek daha cazip hale gelmiş; bu doğrultuda, geleneksel televizyon yayıncılığından isteğe bağlı video hizmetlerine doğru belirgin bir kopuş yaşanmıştır. Öte yandan, küresel ölçekte bu tür isteğe bağlı video hizmetlerini sunan platformların büyük ölçüde abonelik temelli (SVOD) ve Amerika merkezli olduğu göze çarpmakta; bu durum kültürel, ekonomik ve siyasal egemenlik ile medya/platform emperyalizmi tartışmalarını da gündeme getirmektedir. Bu çalışmada, söz konusu SVOD platformlarının yerel medya endüstrileri üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek amacıyla ülkeler tarafından uygulanan yasal düzenlemeler ve politikalar incelenmiş; bu bağlamda kamu hizmeti medya kuruluşlarının geçirdiği dönüşüm süreci ele alınmıştır. Tez çalışması kapsamında,“karşılaştırmalı siyasa analizi”ve“karşılaştırmalı vaka analizi”yöntemleri kullanılarak Türkiye, Güney Kore ve Birleşik Krallık'taki ulusal stratejiler ve SVOD pazarının durumu ortaya konulmuş; bu ülkelerdeki kamu hizmeti medyasının yerel ve küresel düzeydeki SVOD platformları (Türkiye: Tabii, Birleşik Krallık: BritBox, Güney Kore: Wavve ve Kocowa+) gerek uyguladıkları pazarlama stratejileri gerekse internet sayfası arayüzleri bakımından karşılaştırmalı analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, genel anlamda kamu hizmeti medyasının SVOD piyasasına adım atmada görece geç kaldığı; kurdukları platformlarda pazardaki en büyük platformların uygulamalarıyla benzerlikler gösterirken aynı zamanda farklılaşmaya çalıştıkları; ancak, yukarıda bahsi geçen kamu SVOD platformlarının -ilgili ülkelerin içeriklerinin tüm dünyada popüler olmasından da kaynaklı- umut vadettiği ve söz konusu kamu platformları arasında en genç olan Tabii'nin hem kurumsal düzeyde hem de devlet düzeyinde geliştirilebilecek politika ve stratejilerle daha da iyi bir noktaya gelebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the acceleration of digital transformation, the impacts of the COVID-19 pandemic, and numerous other factors have made the concept of“watch anytime, anywhere, and in any way”increasingly attractive to consumers. Consequently, there has been a significant shift from traditional television broadcasting to on-demand video services. On a global scale, it is notable that most of these on-demand video service platforms are subscription-based (SVOD) and predominantly U.S.-based, raising discussions on cultural, economic, and political sovereignty as well as media/platform imperialism. This study examines the legal regulations and policies implemented by various countries to minimize the negative impacts of these SVOD platforms on local media industries. In this context, the transformation process of public service media organizations is also analyzed. Within the scope of this thesis, a“comparative policy analysis”and“comparative case analysis”approach is employed to explore national strategies and the SVOD market in Türkiye, South Korea, and the United Kingdom. Additionally, the local and global SVOD platforms of public service media in these countries (Türkiye: Tabii, United Kingdom: BritBox, South Korea: Wavve and Kocowa+) were subjected to comparative analysis in terms of both the marketing strategies and the web page interfaces. In conclusion, it has been assessed that, in general, public service media have been relatively late in entering the SVOD market. The platforms they have established exhibit similarities with the practices of the largest players in the market while simultaneously striving for differentiation. However, the aforementioned public SVOD platforms show promising potential, partly due to the global popularity of content from their respective countries. Among these platforms, Tabii, as the youngest, has the potential to achieve a more advanced position through policies and strategies that can be developed both at the institutional and state levels.