AİHM kararları ekseninde Türkiye'de adil yargılanma hakkı
The right to a fair trial in Turkey based on the decisions of the European Court of Human Rights
- Tez No: 930179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) adil yargılanma hakkına ilişkin içtihatlarının Türkiye'deki hukuki ve yargısal düzenlemeler üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Adil yargılanma hakkı, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini koruma amacı taşıyan ve demokratik hukuk devletlerinin temel ilkeleri arasında yer alan bir hak olarak kabul edilmektedir. Çalışmada, adil yargılanma hakkının tarihsel ve kavramsal gelişimi ele alınarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 6. maddesi çerçevesinde bu hakkın unsurları detaylı bir şekilde incelenmiştir. AİHM'nin bireysel başvurular sonucunda verdiği kararların, Türkiye'nin yargı sistemi üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve sözleşme standartlarına uyum sağlamak amacıyla gerçekleştirilen anayasal ve yasal reformlar tartışılmıştır. Ayrıca, AİHM içtihatlarının Türk hukuk sistemine yansımaları, iç hukuk düzenlemelerinin uluslararası insan hakları normlarıyla uyumu bağlamında ele alınmıştır. Çalışma, AİHS'nin öngördüğü adil yargılanma standartlarının uygulamadaki önemine dikkat çekerek bu standartların Türkiye'deki yargı süreçlerine etkisini çok yönlü bir bakış açısıyla ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, AİHS'ye taraf olmanın ulusal hukuk sistemlerinde yarattığı dönüşümleri anlamak ve adil yargılama hakkının etkili bir şekilde uygulanmasını değerlendirmek açısından katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of the European Court of Human Rights (ECtHR) jurisprudence on the legal and judicial frameworks in Turkey concerning the right to a fair trial. The right to a fair trial is recognized as a fundamental right aimed at protecting individuals' basic rights and freedoms and is regarded as one of the core principles of democratic constitutional states. By addressing the historical and conceptual development of the right to a fair trial, the study examines its components within the framework of Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR). The effects of the ECtHR's judgments, rendered in response to individual applications, on Turkey's judicial system are assessed, and the constitutional and legislative reforms undertaken to align with the Convention's standards are discussed. Furthermore, the reflection of ECtHR jurisprudence on the Turkish legal system is evaluated in the context of the alignment of domestic regulations with international human rights norms. This study underscores the practical significance of the fair trial standards envisaged by the ECHR and examines their multifaceted influence on judicial processes in Turkey. The findings aim to contribute to understanding the transformations brought about by being a party to the ECHR in national legal systems and evaluating the effective implementation of the right to a fair trial.