Designing Zoöpolis: A grounded theory of design for interspecies care
Zoöpolis'i tasarlamak: Türler arası bakımın tasarımına dair temellendirilmiş bir kuram
  1. Tez No: 930181
  2. Yazar: BURAK TAŞDİZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZKAL, DR. MELIKE ŞAHINOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Sosyoloji, Anthropology, Industrial Design, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
Beş yıllık (2019-2024) saha araştırmasına dayanan ve Yapısalcı Temellendirilmiş Kuram ile Durumsal Analiz yaklaşımını benimseyen bu çalışma, İstanbul'un kedi müdahale arenasında, türler arası bakımın nasıl tasarlandığına dair temellendirilmiş bir kuram sunar. Bu arenada, bağımlılık-özerklik sürekliliğinde konfigüre edilen kedi kullanıcıyla insan-merkezci kent arasındaki sürtüşmeden doğan ve insan müdahalesini etik bir zorunluluk olarak davet eden kedi olayları öne çıkar. Yerel belediyelerin kayıtsızlığı ve yetersizliği karşısında vatandaşlar, kedi olaylarına ihtimam temelli bir yanıt olarak kedi evlerinin de parçası olduğu üç parçalı mekânsal bir nüfus yönetimini tabandan yürütürler. Yakın gelecekteki kedi olaylarını önlemek amacıyla, sokak kedileri, operasyona uygun bulunduğu sürece cinsiyet fark etmeksizin seçici olmayan kısırlaştırmaya tabidir. Buna ek olarak, bakıma bağımlılığı yüksek sokak kedileri seçici kedisizleştirme bağlamında kamusal mekândan haneye olan yuvalandırma hareketliliğinde önceliklendirilirken, kamusal mekânlar görece bağımsız ve sağlam kediler için kedi olaylarına karşı bir tasarım yoluyla yeniden kedileştirme sürecine girer. Kedilerin kedi evlerini kullanmaması, insanın hayvan kullanıcıyı yapılandırmasındaki epistemik sınırlamaları, diğer adıyla tür şemasını açığa çıkarmaktadır. İşlevsellikleri konusundaki farklı görüşlere rağmen kedi evleri, kentteki liminal hayvan yerleşimci aidiyetine dair sembolik işlevi sebebiyle yalnızca politik bir ufuk olarak Zoöpolis'e işaret etmekle kalmaz, aynı zamanda çok-türlü ve ihtimam temelli bir kentsel yaşamı mevcut koşullar içerisinde, şimdide tasarlar.
Özet (Çeviri)
Based on a 5-year fieldwork (2019–2024) employing Situational Analysis informed by Constructivist Grounded Theory, this research presents a substantive theory of design for interspecies care in Istanbul's feline interventionist arena. This arena is characterized by human interventions, designerly or otherwise, deemed a moral imperative in response to present or imminent feline events—frictions between the anthropocentric city and the feline user, implicated on a dependency-autonomy continuum. Central to this arena is a three-partite community-driven feline spatial population management (CDFSPM), including designing of cat houses, as a care-based response to the neglect of municipal veterinary departments (MVDs) and societal apathy. To contain imminent feline events foreseeable in the future, all eligible cats regardless of sex are subject to nonselective neutering as part of population control. In addition, while cats with heightened dependency transition from public space to private households during selective defelinization, human proxies actively engage in a process of refelinization by design, reshaping the urban landscape to support feline cohabitation for cats deemed independent and able. Feline non-use of cat houses discloses species script, that is, the epistemic limitations of human configuration of the animal user. Despite divergent positions regarding their functionality, cat houses not only point to Zoöpolis as a political horizon due to their symbolic function owing to their emphasis on liminal animal belonging in the city but also design a multi-species and care-based urban living here and now.