Konya dergilerinde eğitim (1909-1950)
Education in Konya magazines (1909-1950)
  1. Tez No: 930183
  2. Yazar: ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜN KOÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 502
Özet
Çalışmamızda, Konya merkezde 1909 yılında yayımlanan ilk dergi Barika'dan, 1950'ye kadar çıkmış dergiler incelenmiş, muhteviyatında bulunan eğitimle ilgili malzemelerin konularına göre bir araya getirilmesi amaçlanmıştır. Belirlenen tarihler arasında kaç dergi yayımlandığı ve bu dergilerde eğitimle ilgili ne tür konulara yer verildiği temel problem olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi ile bahsi geçen tarihler arasında ve muhtelif alanlarda, Türkçe, Fransızca ve Rumca gibi farklı dillerde yayımlanmış 40 adet dergi çıktığı tespit edilmiştir. Doküman incelemesi ile bu dergilerdeki eğitimle ilgili 400'e yakın yayın farklı başlıklar altında tasnif edilmiştir. Buna göre, çalışmanın, araştırmanın ve mektebin önemi; cehaletin, tembelliğin ve lakaytlığın zemmi; çocuk terbiyesi, kız çocuklarının ve kadınların eğitimi, eğitim metot ve teknikleri, dönemdeki mektep ve kütüphaneler, eğitim ve müfredatta ıslahatlar, eğitimle ilgili çeşitli toplantılar, açılan yeni okullar; eğitimciler, idareciler, diğer görevliler ve veliler, eğitim üzerine veya derslerle ilgili çeşitli yayınlar, öğrenci sınavları, yurtdışına öğrenci gönderilmesi, eğitimle ilgili hatıralar, özel kurs ve dersler, öğrenci yurtları, öğrencilere maddi destekler, yabancı ülkelerde eğitim, halk eğitimi gibi başlıklar altında makale, yazı, şiir, haber ve resimlere yer verilmiştir. Bazen tam metin olarak kullanılan malzemeler kimi zaman özet olarak verilmiş, kimi zaman da sadece ismen zikredilmiştir. Bu başlıklardan da anlaşılacağı üzere, dönemde yayımlanan Konya dergileri, eğitimle ilgili konulara bigâne kalmamış oldukça fazla sayıda makale ve yayınla, dönemin eğitim meselelerine sayfalarında yer vermiştir. Yayımlanan okul dergilerinin ve özellikle de eğitim ağırlıklı Öksüz Yurtları Mecmuası ile Terbiye Postası'nın Konya eğitim tarihi açısından önemli materyaller barındırdığı görülmüştür. Bunların yanında Konya Halkevi, Yeni Fikir, Barika, Ocak ve Hak Yolu dergileri de eğitime ayrılan sayfalar açısından oldukça zengindir. Dergilerde neşredilen ve eğitimin ve özellikle kız çocuklarının eğitiminin önemle vurgulandığı makalelerde, yeni usullerle açılan okulların yerli ve millî olması, dünyada ortaya çıkan Winnetka, Mannheim, Dalton, Lousinet, Jena, Lazursky, Montessori, Decroly, Berthold Otto İstihsal, John Dewy gibi eğitim metot ve sistemlerinden medeniyetimize uygun kısımlarının alınması, eğitimcilerin ve idarecilerin çok iyi eğitilmesi, velilerin de eğitim konusunda mutlaka konuya dâhil edilmesi, ders kitapları ve materyallerinin de güncellenmesi gibi teklifler dikkat çekicidir. Dünyadaki farklı ülke, yazar ve eğitim sistemlerinden bahseden bolca makalenin bulunması, dergilerdeki eğitimle ilgili konuların zenginliğine işaret etmektedir. İncelediğimiz dergilerde dönemin eğitim düşüncelerine uygun makul görüşler verilmekle beraber, çocukları okutmak değil de tüccar olarak yetişmelerini sağlamak, kız çocuklarını orta eğitimden fazla okutmamak, verim alınamayan yeni okulları kapatarak medreseleri modern zamana göre yeniden ıslah etmek, öğrencilere zorla bir şey öğretilmeyerek, bu süreçte ona tamamen hürriyet vermek, yurtdışına öğrenci gönderilmesi değil de yurtdışından hoca getirilerek öğrencileri memlekette yetiştirmek gibi ilginç teklifler de sunulmuştur. Konya'da yayımlanan dergilerdeki eğitimle ilgili yerli ve yabancı düşünce ve tekliflerin pek çoğunun aslında her daim geçerliliğini koruduğunu, şimdilerde kabul edilen Maarif Modelinde bile bu fikirlerin yansıdığını görmek mümkündür. Tezde, Konya dergilerinin bir kütüphanede veya dijital bir ortamda toplu olarak ulaşılabilmesi, bu dergilerle ilgili kaynak bir kitabın yayımlanması, dergilerdeki malzemeler üzerinde, edebiyat, tarih gibi başka alanlar açısından da akademik çalışmalar yapılması, aynı çalışmaların tüm şehir dergileri için de hazırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines magazines published in Konya from Barika, the first magazine published in 1909, up until 1950. The primary objective is to categorize the educational content within these publications. The primary research problem is to determine the number of journals published within the specified dates and to analyze the types of educational topics covered in these journals. Through a content analysis of 40 magazines published in various languages, including Turkish, French, and Greek, it was determined that education-related content was frequently addressed. Approximately 400 publications on education were classified under various headings. Topics covered in these magazines include the significance of study, research, and schooling; the detrimental effects of ignorance, laziness, and apathy; child-rearing, education for girls and women; educational methods and techniques; schools, libraries, and educational reforms of the period; various educational meetings, newly opened schools; educators, teachers, administrators, and parents; various publications on education or specific subjects; student exams, sending students abroad, educational memoirs, private courses and lessons, student dormitories, financial support for students, education in foreign countries, and adult education. Sometimes the materials were presented in full text, other times as summaries, and occasionally only mentioned by name. The magazines published in Konya during this period did not ignore educational issues and dedicated a significant amount of space to them. School magazines, particularly the Öksüz Yurtları Mecmuası and Terbiye Postası, were found to contain valuable materials for the history of education in Konya. Additionally, the Konya Halkevi, Yeni Fikir, Barika, Ocak, and Hak Yolu magazines were rich in content related to education. Articles emphasizing the importance of education, especially for girls, often suggested the need for newly established schools to be local and national, the adoption of suitable aspects of educational methods and systems from such as Winnetka, Mannheim, Dalton, Lousinet, Jena, Lazursky, Montessori, Decroly, Berthold Otto İstihsal, and John Dewey, and the importance of well-trained educators, administrators, and parental involvement. The abundance of articles discussing different countries, authors, and educational systems worldwide indicates the richness of educational topics in these magazines. While many of the ideas presented in these magazines were reasonable for the time, some interesting proposals included focusing on training children as merchants rather than educating them, limiting the education of girls to secondary school, closing ineffective new schools and modernizing madrasas, and bringing teachers from abroad rather than sending students abroad. It is evident that many of the local and foreign perspectives and proposals regarding education found in Konya magazines remain relevant today, and these ideas are reflected even in the current Maarif Model. The thesis concludes by recommending the collection of Konya magazines in a library or digital environment, the publication of a sourcebook on these magazines, and further academic studies on the materials within these magazines from perspectives such as literature and history. It also suggests conducting similar studies in magazines from other cities