İki faktör ve blok değişkenin kullanıldığı tek-faktör bölünüme bağlı olmayan varyans analizi
Distribution-free two-way analysis of variance and one-way analysis of variance with blocks multiple comparisons and its applications
- Tez No: 9303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
iv İKİ FAKTÖR VE BLOK DE?İŞKENİN KULLANILDI?I TEK-FAKTÖR BÖLÜNÜME BA?LI OLMAYAN VARY ANS ANALİ Z t (Yüksek Lisans Tezi) Esen GÜRBÜZSEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1990 ÖZET Bu çalışmanın birinci bölünümünde, -blok değişkenin kullanıldığı tek f aktör ve iki faktör varyans analizinde her alt yığından bir çaplı örnek seçildiğinde, parametrik teknik olan F testinin varsayımları ile ilgili bir kuşku varsa, bu durumda kullanılabilecek olan Friedman tarafın dan önerilen S istatistiği ve özellikleri tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, S testi sonucu yokluk hipotezi red edildiğinde faktör düzeylerinden farklı olanların ortaya çıkartılmasında kullanılabilecek çoklu karşılaştırma tek niklerinden ikisi tanıtılmıştır. Son bölümde ise, bölünüme bağlı olmayan S testi ve çoklu karşılaştırmalar Devlet İstatistik Enstitüsü trafik kazaları yıllıklarından alınan verilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
DISTRIBUTION-FREE TWO-WAY ANALYSIS OP VARIANCE AND ONE-WAY ANALYSIS OF VARIANCE WITH BLOCKS MULTIPLE COMPARISONS AND ITS APPLICATIONS (M.S?. Thesis) Esen GÜRBÜZSEL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE February 1990 ABSTRACT In the first chapter of this study, when sample size of unity are taken from each sub-population, if there is a suspect about the assumptions of F test which is known parametric technique, a distribution- free statistics which is proposed by Friedman for this situations and its properities are discussed. In the second chapter, after applying the S test if the null hypothesis is rejected, two multiple comparisons techniques which are used to identify the differences of the factor levels are discussed. In the last chapter the distribution-free S istatistics and multiple comparison techniques are applied to the data obtained from Prime Ministry State Institute of Statistics road traffic accident year book.