Sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı ile ters yüz öğrenme öğretmen öz yeterlilik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between classroom teachers' computer and internet use and flipped learning teacher self-efficacy perceptions
- Tez No: 926879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı ile ters yüz öğrenme öğretmen öz yeterlilik algıları arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemi, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Marmara Bölgesi'ndeki bir ilin ilçesinde görev yapan 262 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Örneklemi oluşturan öğretmenler, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Şad ve Demir (2015) tarafından geliştirilen“Bilgisayar ve İnternet Kullanımı Öz Yeterlilik Algı”ve Erensayın vd. (2019) tarafından geliştirilen“Ters Yüz Öğrenme Öğretmen Öz Yeterlik Algı”ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı öz yeterlilik algıları ile ters yüz öğrenme öğretmen öz yeterlilik algılarının orta düzeyin üzerinde olduğu bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı öz yeterlilik algılarının cinsiyet değişkeni açısında anlamlı farklılık göstermediği; ters yüz öğrenme öğretmen öz yeterlilik algılarının ise cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı ile ters yüz öğrenme öğretmen öz yeterlilik algılarının mesleki kıdem açısından anlamlı farklılık gösterdiğine ulaşılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı öz yeterlilik algıları ile ters yüz öğrenme öğretmen öz yeterlilik algıları arasında orta düzeyde anlamlı lı bir ilişki olduğu sonucu da elde edilmiştir. Bu araştırma, gelişen teknolojinin eğitime yansıması sonucu sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımında ve son yıllarda kullanımı yaygınlaşan ters yüz öğrenme modelinin uygulanmasında kendini yeterli görüp görmemesi açısından önem taşımaktadır. Sınıf öğretmenlerinin bu konudaki öz yeterlilik algılarının yükseltilmesi için hizmet içi eğitimler verilerek çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between classroom teachers' computer and internet use and flipped learning teacher self-efficacy perceptions. In the study, relational survey model was used within the scope of the general survey model, which is one of the quantitative research methods. The universe and sample of the study consists of 262 classroom teachers working in the district of a province in the Marmara Region in the 2024- 2025 academic year. The teachers who made up the sample were selected by easily accessible sampling method. In the collection of data; The personal information form developed by the researcher, the“Computer and Internet Use Self-Efficacy Perception”developed by Şad and Demir (2015) and the“Flipped Learning Teacher Self-Efficacy Perception”scales developed by Erensay et al. (2019) were used. The obtained data were analyzed in the SPSS program. As a result of the research; It was found that classroom teachers' perceptions of self-efficacy of computer r and internet use and inverted learning teacher self-efficacy perceptions were above the moderate level. It was found that classroom teachers' perceptions of computer and internet use and self-efficacy did not differ significantly in terms of gender variable; It was concluded that the perceptions of inverted learning and teacher self-efficacy differed significantly in terms of gender variable. It was found that classroom teachers' computer and internet use and flipped learning teacher selfefficacy perceptions differed significantly in terms of professional seniority. In addition, it was concluded that there was a moderately significant relationship between classroom teachers' self-efficacy perceptions of computer and internet use and flipped learning teacher self-efficacy perceptions. This research is important in terms of whether classroom teachers consider themselves sufficient in the use of computers and the internet and in the application of the flipped learning model, which has become widespread in recent years, as a result of the reflection of developing technology on education. In-service trainings can be carried out to increase the self-efficacy perceptions of classroom teachers in this regard.